Herfst discussietopic 2025

Topic gezien door 10472 bezoekers
Gestart door TMCThomas, wo 03 sep 2025 - 00:35

Vorige topic - Volgende topic

Jeroen22, Gnomeo, Dennis789, piekie, Jasneker, Lucas, Wesleydehoon, Molen, Koeman038 en 8 gasten bekijken dit topic.

Der RoX

Het waait en regent maar lekker. Meer uitdaging met hardlopen  8) 
WiNtEr!!11!1!@

TMCThomas

Een mooie zaagtand pluim van EC, de periode met wisselvallig weer is in de laatste EC oper run flink ingekort naar nog slechts een aantal dagen. Halverwege volgende week komt de hogedruk al weer terug en blijft in deze run lang hangen. Dat brengt relatief zonnig herfstweer met een grote dagelijkse gang en wat frissere nachten dan we de afgelopen tijd gewend zijn. Als EC het goed heeft tenminste, bij de meeste andere modellen komt het hoog wat minder uit de verf en is het een stuk minder zonnig en droog zoals bijvoorbeeld bij GFS oper.

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

JerryL

Het is nu even een dagje (na)zomer geweest.... bizar eigenlijk hoe snel het zo warm werd... en hoe snel het weer is weggeblazen straks. Zondag/maandag waan je je weer in een compleet andere wereld.

De charme van de Herfst.... een seizoen om verliefd op te worden :-*

Kan het dan ook niet laten om deze hier te droppen. Tekstueel niet veel aanpassingen verricht ten aanzien van de eerdere versie. Wel een ander genre/geluid.

Boulevard - Lieve Herfst

Der RoX

Het is hier vandaag nog wel redelijk zonnig met een fris windje. Graadje of 16. Prima om nog even buiten te vertoeven  :)

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Nog een paar dagen en dan zit september er weer op. Ook deze maand lijkt wat warmer af te sluiten
WiNtEr!!11!1!@

Noordenwind

De maand hoeft niet persé warmer af te sluiten. Vergis je niet in het feit dat koude nachten een etmaalgemiddelde fors naar beneden halen, en die lijken we wel te krijgen.
Niets is zo schoon dan een vers sneeuwdek in winterwonderland. Het meest komt dit tot zijn recht in de lage wijdse vlakten.

TMCThomas

De komende tijd is er sprake van aangenaam en rustig herfstweer. De temperatuurpluim is wat minder een zaagtand dan in mijn vorige post wat duid op wat meer bewolking, maar verder is de verwachting niet zoveel veranderd. Temperaturen komen rond normaal uit, er staat weinig wind en het blijft de komende tijd droog. Ondanks wat meer bewolking zou de zon er ook nog regelmatig bij moeten zijn.

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


De zonkracht daalt ondertussen rap door, inmiddels zijn de we zo lijkt het definitief onder de zonkracht 3 gezakt.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Dennis789

Aii.. al onder 3.. de winter is in aantocht.. kou en bibberen ^^

Armand

De astronomische herfst is gisteravond ook alweer ingegaan, waarmee we de zomer definitief achter ons laten. Gemiddeld gezien (zeer) warm, droog en zonnig. Echter met een grillig verloop; er waren (fors) warmere periodes die vaak snel weer werden afgewisseld door meer wisselvalligheid. Daarbij vooral in de noordoostelijke helft regelmatig ook veel regen en buien, waardoor de zomer aldaar qua neerslag normaal tot zelfs natter dan normaal verliep. Het uiterste zuidwesten bleef dan weer zeer droog met een neerslagtekort dat zelfs oploopt richting de 400mm!

Het beeld van deze zomer lijkt erg te passen in het veranderende klimaat: Gemiddeld gezien warm met ook lange droge periodes, maar ook een grillig neerslagpatroon met landelijk forse verschillen in neerslag.

De herfst begint inderdaad vrij kalm en gematigd de komende dagen met typisch rustig herfstweer. Grote onzekerheid in dit soort situaties is altijd de hoeveelheid bewolking. De zon is niet meer in staat deze gemakkelijk weg te branden. Wat mij betreft ook een mooie tijd van het jaar met de herfstkleuren die langzaam beginnen te verschijnen. En de opmaat richting de winter, waarbij altijd weer de hoop groeit dat het dit jaar wel weer eens allemaal op z'n plaats gaat vallen...  ;D
Persoonlijke blogs: https://natuuravonturier.nl/

Der RoX

Citaat van: Noordenwind op ma 22 sep 2025 - 21:01De maand hoeft niet persé warmer af te sluiten. Vergis je niet in het feit dat koude nachten een etmaalgemiddelde fors naar beneden halen, en die lijken we wel te krijgen.

Vandaar de "lijkt"
WiNtEr!!11!1!@

TMCThomas

De nieuwste EC run is weer positiever wat betreft zonneschijn. Het hoog is krachtiger en ligt beter waardoor de zon (veel) meer te zien is. De aangevoerde lucht is ook wat warmer, de temperaturen vallen daardoor wat hoger uit. Nog wel even een slag om de arm houden, EC is eigenlijk de enige die dit zo doet momenteel. De andere modellen komen met een andere oplossing voor volgende week.

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Dennis789

de GFS pluim van nu vannochtend 05:00u oogt hetzelfde dus je verwachting lijkt me correct Thomas. Fijn dat we nog kunnen genieten van wat mooi rustig nazomerweer. heerlijk om te wandelen en buiten vertoeven.

Armand

Komende midweek best aardig herfstweer onder de vleugels van een groot hogedrukgebied. De Benelux bevindt zich aan de flanken van dit hoog, met daardoor vrij rustige omstandigheden en een wind die van noordelijke richtingen naar meer zuidoostelijke richtingen zal draaien in de loop van de week. Dat levert rustig weer op met afwisselend bewolkte momenten en zonnige periodes. Temperaturen zullen aangenaam oplopen tussen de 15 en 20 graden overdag. In de nachten koelt het flink af tot maar net boven het vriespunt met aan de grond wellicht vaker vorst.

Ergens boven het Middellandse Zeegebied ontstaat in de loop van de week een lagedrukgebied, die samen met een bovenluchtstoring voor een vroege winterprik gaat zorgen in Centraal/Zuidoost Europa:
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Aldaar een stevige oostelijke aanvoer met snel afkoelende bovenluchten. Zelfs zodanig, dat er op de hogere gebieden in het zuidoosten van Europa zowaar een (flink) sneeuwdek kan ontstaan:
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Ook de Alpen krijgen hier misschien nog een vlaag van mee, al laten de details nog even op zich wachten. Overigens is deze winterprik alhier slechts tijdelijk, maar wel opvallend om te zien. Richting het weekend komen namelijk de restanten van orkaan Humberto richting Europa (zichtbaar op de 1e afbeelden ten westen van de Azoren), waarna er waarschijnlijk een stevige zuidwestelijke stroming opgang wordt gebracht met ook bij ons een toenemende kans op wisselvalligheid en met momenten veel wind.
Persoonlijke blogs: https://natuuravonturier.nl/

Ubachsberg

Volgens mij is buienradar europa stuk?
Wij zitten nu in faak am see bij villach in oostenrijk, en als je de radar mag geloven moet het hier hozen( knalrode vlek op de radar) echter flets zonnetje en kurkdroog?!

htoutenh

Hebben onze deskundigen al een mening over de route en impact van Humberto. Ik zie zelfs windstoten van 140 km/h bij de wadden in het ICON model. Het lijkt er nu op dat Humberto eerst naar Zuid-Noorwegen trekt en dan afbuigt naar Noord-Duitsland/Polen.

TMCThomas

Citaat van: htoutenh op di 30 sep 2025 - 12:37Hebben onze deskundigen al een mening over de route en impact van Humberto. Ik zie zelfs windstoten van 140 km/h bij de wadden in het ICON model. Het lijkt er nu op dat Humberto eerst naar Zuid-Noorwegen trekt en dan afbuigt naar Noord-Duitsland/Polen.

Wat het restant van Humberto precies gaat doen is momenteel nog steeds lastig te zeggen, dit soort (in eerste instantie) kleine randstoringen zijn ook op de kortere termijn lastig te voorspellen. Zoals het er nu uit ziet lijkt het niet al te zwaar uit te pakken. Het kwam de afgelopen dagen regelmatig in modellen voor dat de kern vlakbij Nederland langs zou trekken UKMO, GEM en Icon doen dat tot zekere hoogte nog steeds. EC, GFS en AIFS laten het laag echter naar scandinavië wegtrekken, waardoor de kern nooit bij ons in de buurt komt. Dat resulteert nog steeds wel in redelijke windstoten, voornamelijk tijdens het overtrekken van het koufront, maar niks al te bijzonders. windstoten komen bij deze modellen nergens boven de 100km/u uit en EC gaat zelfs maar voor maximaal 65km/u in het binnenland. Ook de modellen van waarbij de kern wel dichterbij komt pakken niet heel zwaar uit. Aan de kust (voornamelijk het waddengebied) zouden winstoten kortstondig boven de 100km/u uit kunnen komen en voor het binnenland staat 60-90km/u. Vooralsnog dus niet al te veel aan de hand, het kan de komende dagen echter nog drastische veranderen dus zeker iets om de gaten te houden.

AFTH14

Kan iemand de dag van zaterdag een beetje duiden, veel interesse voor namelijk i.v.m. bootje varen/winterstalling. Merci alvast!

Der RoX

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


We sluiten door 10 koudere dagen de maand september nog minimaal bovengemiddeld af
WiNtEr!!11!1!@

flyineddy

Citaat van: AFTH14 op wo 01 okt 2025 - 16:24Kan iemand de dag van zaterdag een beetje duiden, veel interesse voor namelijk i.v.m. bootje varen/winterstalling. Merci alvast!

Houd voor zaterdag maar rekening met kans op een nat pak. Kijkend naar EC dan gaat het vrijdagavond regenen en het front verlaat pas halverwege zaterdagmiddag het oosten van het land. Daarachter kunnen er vanuit het westen nog weer een paar buien het land op komen. Achter het regenfront komt ook de wind opzetten. Langs de kust gaat de wind dan richting 7 Bft en de windstoten richting de 90 km/u.
Er kan uiteraard nog het één en ander verschuiven, maar de kans op nattigheid is best groot.

Je hebt geen rechten om deze bijlage te bekijken.

Je hebt geen rechten om deze bijlage te bekijken.

Je hebt geen rechten om deze bijlage te bekijken.

Pluim van EC:
Je hebt geen rechten om deze bijlage te bekijken.

Eddy.
Bliksems wat een gedonder.

JerryL

We gaan een mooi herfstig weekend tegemoet 8)
Neerslagtekort wordt flink weggepoetst.

Dennis789

volgend weekend heerlijk nazomerweer.  8)  ;)