Onweerskansen 2026 - Algemene vooruitzichten

Topic gezien door 6216 bezoekers
Gestart door Armand, di 10 mrt 2026 - 10:53

Vorige topic - Volgende topic

Ruud en 2 gasten bekijken dit topic.

Hoeveel onweersdagen verwacht jij dit jaar?

< 10  (Wordt weer drama, net zoals vorig jaar)
10-15 dagen (Zeer weinig)
20-25 dagen (Iets minder dan normaal)
25-30 dagen (Normaal)
30-35 dagen (Iets meer dan normaal)
35-40 dagen (Veel)
40+ dagen (Extreem veel)

Stemmen sluit: di 20 apr 2027 - 21:05

Lothiriel

Vanochtend los gegaan in Vlaams-Brabant, helaas met veel wateroverlast-ellende tot gevolg :(
Winter 2015-2016 in Leuven
3 dagen smeltende sneeuw | 2 dagen sneeuw | 8 vorstdagen | 2 ijsdagen

Maxim

Hier zelfs geen druppel. Had toch graag wat spektakel gehad (zonder schade natuurlijk).

Maxim

Citaat van: Lothiriel op za 30 mei 2026 - 11:13Vanochtend los gegaan in Vlaams-Brabant, helaas met veel wateroverlast-ellende tot gevolg :(

Weer van dat precies ... zie je toch ook niet vaak dat dezelfde streek twee keer zo'n zware clusters krijgt op een dag. Straf.

Lothiriel

Citaat van: Maxim op za 30 mei 2026 - 20:18Weer van dat precies ... zie je toch ook niet vaak dat dezelfde streek twee keer zo'n zware clusters krijgt op een dag. Straf.

Klopt, alle modder was net weggeschept en kelder leeggepompt en nu loopt ie terug vol. Op z'n minst zijn alle ontladingen in de lucht leuk om naar te kijken  ;)
Winter 2015-2016 in Leuven
3 dagen smeltende sneeuw | 2 dagen sneeuw | 8 vorstdagen | 2 ijsdagen

Stephanie

België krijgt inderdaad al urenlang de volle lading, steeds in dezelfde regio. Veel wateroverlast lees ik.
Jammer dat we hier geen onweer hebben vandaag, maar dit soort hoosbuien zie ik liever aan me voorbij gaan.

flyineddy

Actueel boven het oosten van het land weer een paar onweersbuien. Ook later vanmiddag kunnen er nog enkele onweersbuien ontstaan, met name in het oosten. CAPE vandaag in de orde van 1000 J/kg met een schering tegen de 25 knopen. Modus is dus multicell. Buien verplaatsen zich niet heel snel, dus lokaal kan er aardig wat neerslag vallen.

Eddy.
Bliksems wat een gedonder.

flyineddy

Dinsdag wordt mogelijk ook een dag om in de gaten te houden qua onweer.

Een passerende hoogtetrog, in combinatie met dagelijkse gang en een gunstige PVA (Positieve Vorticiteits Advectie) kunnen dan zorgen voor zo'n 1000 J/kg CAPE met rond de 30kn schering. Dit kan dan weer enkele stevige multicells opleveren, mogelijk opgelijnd.

Harmonie komt ook met een pittige buienlijn die van zuidwest naar noordoost over het land trekt.
Je hebt geen rechten om deze bijlage te bekijken.

Je hebt geen rechten om deze bijlage te bekijken.

Je hebt geen rechten om deze bijlage te bekijken.

Eddy.
Bliksems wat een gedonder.

Armand

Vandaag, donderdag, een vrij dynamische setting waarbij het vooral opletten wordt voor windstoten. Een trog bereikt ons land vandaag, wat de trigger is voor het ontstaan van talrijke buien. Er is relatief weinig CAPE aanwezig door het ontbreken van warmte, maar er is wel voldoende schering voor toch georganiseerde convectie. Citaat van KNMI Guidance bij het kopje 'Neerslag':

Vandaag overdag veel buien met onweer. Hoewel er kans is op hagel, verwachten we geen grote hagel i.v.m. beperkte onstabiliteit (CAPE ca. 500, lokaal tot 1000 J/kg afhankelijk van hoeveelheid opklaringen). Er is met name in het oosten en zuidoosten vrij veel schering (30-35 kn), maar weinig heliciteit en niet al te veel CAPE in de onderste laag. Multicell, lokaal opgelijnd lijkt nu het meest waarschijnlijk. Een enkele bui met wat kortdurende low topped supercell karakteristieken is niet uitgesloten als er interactie is met een (outflow) boundary/convergentielijn waardoor er wat meer vorticiteit is nabij de grond. Hoewel er in korte tijd veel neerslag kan vallen (10-20 mm), zijn grote neerslagsommen onwaarschijnlijk door de hoge treksnelheid. De PW is met ca. 20-25 mm ook niet bijzonder hoog in de maritiem polaire lucht. Op vrijdag veel minder schering (orde 15-20 kn), dus buien met lage organisatiegraad en waarschijnlijk geen waarschuwingswaardige fenomenen. Wel kan er in de nacht en vroege ochtend langs de convergentielijn plaatselijk vrij veel neerslag vallen en is er ook kans op onweer.

Ook Estofex waarschuwt met een level 1 voor de Benelux vanwege zware windstoten en de kans op tornado's. Verderop boven Duitsland geeft Estofex een level 2 uit voor potentieel zwaardere tornado's

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Het KNMI heeft de gele waarschuwing inmiddels uitgebreid voor het gehele land. Een windhoos is met deze setup zeker mogelijk mocht er een low-topped supercell ontstaan, dus het blijft wel even uitkijken.
Persoonlijke blogs: https://natuuravonturier.nl/

flyineddy

Zoals @Armand al zei, een windhoos was vandaag best mogelijk. En dat blijkt wel, want er is er één over Glanerbrug getrokken (nabij Enschede).

Zie hier het artikel van RTL:
https://www.rtl.nl/nieuws/binnenland/artikel/5609350/heftige-windhoos-slaat-plaatselijk-toe-bij-enschede-veel-schade

Eddy.
Bliksems wat een gedonder.