Zomer discussietopic 2026

Topic gezien door 1236 bezoekers
Gestart door Armand, ma 01 jun 2026 - 14:02

Vorige topic - Volgende topic

Bubba en 3 gasten bekijken dit topic.

Armand

Vandaag maken we een start met de meteorologische zomer van 2026!

Terugblik lente
De meteorologische lente van 2026 gaat de boeken in als warm, zonnig en droog. Met 11 graden als gemiddelde over de drie maanden komen we op een 5e plek op de ranglijst warmste lentes sinds 1901. Opvallend zijn daarbij wel de excessen die voorkwamen. Zo verliepen de nachten meermaals nog best koud met op sommige meetstations tot wel 15 vorstdagen en de koele periode in mei. Daartegenover staat de zomerse, derde decade van mei met in het zuiden een 8-daagse hittegolf; de langst gemeten hittegolf in mei tot dusver.

Zonuren waren er ook genoeg met 730 zonuren gemiddeld over het land tegenover 567 uren van het langjarig gemiddelde. Het zonnigst was het in Voorschoten (762 uren), het minst zonnig in Beek/Maastricht (697 uren). De lente was droog met gemiddeld over het land 105 millimeter neerslag tegen een langjarig gemiddelde van 148 millimeter. Daarbij waren er wel wat verschillen over het land te zien. In Beek/Maastricht viel de meeste neerslag met 155 millimeter (153 normaal), het droogst was het in Hoorn op Terschelling met 67 millimeter (124 normaal).

Start meteorologische zomer
De lente eindigde dus hoogzomers op veel plekken, maar de zomer gaat in eerste instantie uit een ander vaatje tappen. Vandaag is het nog aardig en rustig weer, maar vanaf morgen (dinsdag) komen we onder een toenemende invloed van lagedrukgebieden op de oceaan. De temperaturen blijven wat achter en er is iedere dag wel kans op regen, meestal in de vorm van buien. Zeker op de dinsdag kunnen die nog stevig uitpakken met onweer en kans op zware windstoten en mogelijk wat hagel.

Richting het weekend schuift er een uitloper van het Azorenhoog richting onze omgeving en stabiliseert het weertype weer wat:
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Op termijn is het nog onzeker in welke mate de invloed van dit hoog ons weerbeeld gaat bepalen. Het lijkt daarbij wel redelijk droog tot licht wisselvallig te worden, kijkende naar de EC pluim:
Je hebt geen rechten om deze bijlage te bekijken.

Qua temperatuur is er meer onzekerheid. Een meerderheid laat het gematigd blijven door een noordelijke component in de windrichting. Er zijn ook enkele leden die voor een meer zomers weertype gaan:
Je hebt geen rechten om deze bijlage te bekijken.

Erg overtuigend is het nog niet. We hebben echter wel in mei gezien hoe snel het kan omslaan. Ook de seizoensmodellen hinten op warm en droog zomerweer later in juni. Is de verkoeling dan slechts tijdelijk of bepaalt de natuur toch anders? We gaan het zien!  ;D
Persoonlijke blogs: https://natuuravonturier.nl/

Bubba

Zie ik het nou goed? Gaat er een lid voor de 50 graden? :o

Of is dit de pluim van Dead Valley ;D

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

vivalavida

Hahahaha ik zat vanochtend ook al te kijken waar die gekke schaalverdeling vandaan kwam  :o  ;D

Valt me overigens al een aantal runs op dat GFS het voor volgende week droger en warmer houdt en EC natter en koeler. Ben benieuwd

TMCThomas

Nog steeds niet echt overtuigend zomerweer in de weerkaarten. Op termijn is er wel potentie, warmte is in de buurt. GFS18z laat wat dat betreft zien hoe het moet. Bij GFS oper keert het zomerweer volgende week wel weer terug. Bij EC zijn er ook zeker leden die die kant op gaan, maar zeker is het nog lang niet.

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

vivalavida

EC lijkt zowaar mee te gaan met GFS in de nieuwste run!

(ik hoop vooral op dinsdag droog want de kinderen hebben studiedag en willen naar de efteling haha)

Armand

Het wisselt inderdaad nog wat heen en weer, maar een stabiele zomerse periode lijkt er voorlopig nog niet in te zitten. Tot het weekend behouden we veel wisselvalligheid met vooral morgen (donderdag) veel buien die plaatselijk ook stevig kunnen uitpakken.

In het weekend vindt er wel enige stabilisatie plaats, maar er blijft wel kans op een klein beetje regen. De temperaturen blijven daarbij gematigd rond de 20 graden. Een ouderwetse, Nederlandse zomerperiode  ;)
Persoonlijke blogs: https://natuuravonturier.nl/

Noordenwind

Toch soms echt wel stevige buien hoor, zelfs met wolkbreukachtige verschijnselen daartussen. We hebben sinds gisteren toch al wel ruim 20 mm aan regen gekregen.
Gisteren om 22:23 #7 Laatste wijziging: Vandaag om 07:11 door Extremissimorum

Extremissimorum

Geen zorgen mensen!
El mega-super-duper-juper Niño is in aantocht, dus er is genoeg warm, heet en droog weer in aantocht in 2027!

En tot die tijd lijkt het vanaf medio juni weer de serieus warmere kant op te gaan. Vandaag was daarom een heerlijk verfrissende dag, voor de afwisseling.

Stephanie

Ik weet niet of dat sarcastisch bedoeld was, maar voor zover ik weet heeft El Niño niet per se invloed op temperaturem in ons gedeelte van Europa. In andere delen van de wereld kunnen de effecten wèl groot zijn.

Desalniettemin, vandaag was een goede dag voor de tuin.

Tyshane

We hebben een mooie en goede lente gehad, ben benieuwd wat de zomer gaat doen, vooralsnog is het knudde en echt even wennen. Zo´n zomerse periode went snel. Maar ik zie wat lichtpuntjes in de kaarten.  8)

Extremissimorum

Citaat van: Stephanie op Vandaag om 00:07Ik weet niet of dat sarcastisch bedoeld was, maar voor zover ik weet heeft El Niño niet per se invloed op temperaturem in ons gedeelte van Europa. In andere delen van de wereld kunnen de effecten wèl groot zijn.

Desalniettemin, vandaag was een goede dag voor de tuin.

Ik lees er van alles over. Het zou niet direct effect moeten hebben op het weer hier, maar tegelijkertijd lijkt de mondiale trend dat we in ieder geval een zeer warm jaar gaan krijgen. Mocht het recordscenario uitkomen, zie ik eerlijk gezegd niet in waarom dit géén effect hier zou hebben.
Dus nee, het was niet per se sarcastisch bedoeld.

En dat was ik ook niet over het huidige, koelere, nattere weer. Warmte en droogte komt snel genoeg en trouwens zitten we wat die droogte betreft nog steeds op recordwaardes (vergeleken met het recordjaar 1976).
Het verloop van de droogtegrafiek is dit jaar overigens opvallend vergelijkbaar met die van 2018, maar dan ca. 40mm droger.

Der RoX

Prima dat we een paar koele natte dagen hebben. Hoef niet elke dag op de BBQ te liggen 😎
WiNtEr!!11!1!@

Armand

Citaat van: Extremissimorum op Vandaag om 07:16Ik lees er van alles over. Het zou niet direct effect moeten hebben op het weer hier, maar tegelijkertijd lijkt de mondiale trend dat we in ieder geval een zeer warm jaar gaan krijgen. Mocht het recordscenario uitkomen, zie ik eerlijk gezegd niet in waarom dit géén effect hier zou hebben.
Dus nee, het was niet per se sarcastisch bedoeld.


Ik ben het met je eens dat El Nino zeker een effect zal hebben op het weer in Europa, al helemaal in sterke vorm. De atmosfeer bestaat in feite uit stromende rivieren die wereldwijd op een ingewikkelde manier met elkaar verbonden zijn. Een El Nino zorgt voor verstoringen in de 'normale' patronen. Op sommige plekken in de wereld zijn de effecten daarvan duidelijk en grootschalig, zoals grote kans op droogte in Australië en delen van India, of juist natte periodes langs delen van de oostkust van Afrika en delen van Zuid- en Midden Amerika.

Hier in Europa zijn die effecten veel moeilijker te bepalen, of verschillen de effecten per El-Nino event. Zeker dat laatste is interessant en daar kom ik later in dit verhaal op terug. Ik vermoed dus dat er zeker effecten doorwerken tot bij Europa, maar dat de gevolgen daarvan moeilijk te interpreteren zijn op wat het doet voor ons dagelijks weer.

Er zijn hierdoor ook veel theorieën over wat die mogelijke effecten dan kunnen zijn voor Europa. Zelf vind ik de theorie van de 'Atmospheric Angular Momentum', oftewel AAM, wel interessant en logisch klinken.

De Aarde draait om haar as, dat veroorzaakt het dag-nachtpatroon. Echter de atmosfeer draait ook mee, maar niet altijd op dezelfde snelheid. Kortgezegd betekent de AAM hoe snel de atmosfeer draait ten opzichten van de Aarde zelf. Draait de atmosfeer sneller, dan spreekt men van een positieve AAM. Andersom spreekt men van een negatieve AAM als de atmosfeer langzamer draait dan de Aarde zelf. Het is een belangrijk gegeven dat de atmosfeer altijd westwaarts meedraait met de Aarde, waardoor westelijke winden overheersen. Een positieve AAM betekent dus een groter aandeel westelijke winden, een negatieve AAM een minder aandeel westelijke winden.

Bij El Nino zien we vervolgens een patroon ontstaan in de AAM. Dat zit kortgezegd zo:
- Delen van de Stille Oceaan warmen (sterk) op waardoor onweersbuien op andere plekken dan normaal ontstaan.
- Oostelijke passaatwinden rond de Evenaar verzwakken
- Hierdoor wordt de westelijke subtropische straalstroom juist sterker
- De uitwisselingen naar de straalstroom van de gematigde breedtes wordt ook groter, waardoor deze versterken

Per saldo nemen hiermee de westelijke winden mondiaal gezien toe; oftewel bij een El Nino zien we vaak een positieve AAM.

Zo'n positieve AAM werkt dus ook door in de straalstroom bij Europa. Het effect is minder groot dan bij de subtropische straalstroom, maar er kan weldegelijk iets veranderen. Uit het verleden is gebleken dat 'onze' straalstroom hierdoor niet persee sterker wordt qua kracht, maar wel meer en sterker kan gaan golven. En daar komt die onzekerheid over het effect hiervan bij kijken wat ik eerder in dit verhaal aanhaalde.

Het is de precieze uitvoering van de golvende straalstroom die het effect bepaald, en die uitvoering weten we niet op voorhand. Een golvende straalstroom vergroot de kans op blokkades. Is dat een Omega-blokkade boven Europa, dan kunnen er hardnekkige 'heatdomes' ontstaan met op veel plekken extreme hitte én droogte. Ligt die blokkade noordelijker of op de oceaan, dan kunnen lagedrukgebieden juist voor een veel natter en gematigder patroon zorgen, of een onstabiel weertype met kortdurende thermische pieken (thermische lagedrukgebieden boven Frankrijk bijvoorbeeld). Deze periodes kunnen zich ook afwisselen, eigenlijk wat we in mei al gezien hebben.

Samengevat een lastig verhaal, maar ik heb het (ook voor mezelf) op een makkelijke manier proberen uiteen te zetten  ;D Het komt er dus op neer dat El Nino een meer dynamische atmosfeer veroorzaakt. Voor Europa betekent dat de straalstroom hierdoor meer kan gaan golven. Het effect daarvan is echter nu niet te zeggen; dat ligt aan het precieze golvende patroon. Blokkades worden hierdoor wel waarschijnlijker en kunnen meer uitgesproken weersituaties veroorzaken. Langdurige hitte en droogte gaan hierdoor wellicht optreden in delen van Europa, maar zullen in andere delen zeker ook afgewisseld worden door (onstabiel) wisselvallige periodes. Het wordt dus vooral goed in de gaten houden waar de nadruk van blokkades komt te liggen voor het effect op het weer in de Benelux.  ;)
Persoonlijke blogs: https://natuuravonturier.nl/

Eric

Zeer zware bui zojuist hier, het bleef maar rommelen, zwaar regenen en hagel met windstoten.
Vandaag om 17:08 #14 Laatste wijziging: Vandaag om 17:29 door TMCThomas

TMCThomas

Hier ook ja, voornamelijk de hagel was vrij intens. zo'n 1.5cm wat ik heb gemeten. Zaten hier precies in het zwaarste gedeelte van de bui.