Poll
Vraag:
Hoeveel onweersdagen verwacht jij dit jaar?
Optie 1: < 10 (Wordt weer drama, net zoals de afgelopen jaren)
stemmen: 7
Optie 2: 10-15 dagen (Zeer weinig)
stemmen: 4
Optie 3: 20-25 dagen (Iets minder dan normaal)
stemmen: 8
Optie 4: 25-30 dagen (Normaal)
stemmen: 6
Optie 5: 30-35 dagen (Iets meer dan normaal)
stemmen: 4
Optie 6: 35-40 dagen (Veel)
stemmen: 0
Optie 7: 40-45 dagen (Zeer veel)
stemmen: 1
Optie 8: 45+ dagen (Extreem veel)
stemmen: 0
Onweerskansen 2025 - Algemene vooruitzichtenMet de eerste voorzichtige onweerkansjes die in de kaarten staan is het zoals
@flyineddy terecht aangaf weer tijd voor een nieuw onweer discussie topic! Dit topic is zoals de naam al impliceert een algemeen topic, in het geval van bijzonderheden (significante kansen op grootschalig of relatief zwaar onweer) zal er een los topic aangemaakt worden met details over de precieze situatie.
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
LoginBron: Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Mesoscale_convective_system)
Bedankt
@TMCThomas voor het openen van dit topic. ;D
Tot op heden nog niet veel geknetter gehad in de atmosfeer, maar hopelijk komt daar verandering in en krijgen we dit jaar een aantal mooie onweerskansen voorgeschoteld!
De eerste voorzichtige CAPE piekjes beginnen al in de pluimen te verschijnen, al is het nog niet heel uitgesproken:
eps_pluim_cape_06290.png
Maar wie weet, het kan soms ook maar zo veranderen. 8)
Eddy.
Modellen hebben het moeilijk met de situatie van morgen, het is een complexe situatie waar bij de exacte situatie nog van uitvoer op uitvoer en model op model verschilt. Harmonie ging vandaag van vrijwel geen zware buien naar buien enkel voor het noorden en momenteel buien die zo halverwege het land ontstaan. De buien ontstaan morgen op het thermische voren, het is belangrijk dat de opwarming niet al te veel belemmerd word wil het morgen gaan lukken.
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
Login
Ja, een lastige situatie waarbij timing en positie van de vore samen met de opwarming een flink verschil kunnen maken. Gisteren (zondag) leek eerst de trend te zijn dat alles steeds verder naar het noordoosten zou schuiven en dus buiten landsgrenzen zou komen. Dit was mede de reden dat ik hier nog niks had geschreven. Vandaag zagen we (gelukkig) een omgekeerde trend.
Morgen (dinsdag) dus met name in het noorden en oosten kans op enkele stevige onweersbuien, zoals ook op het Harmonie kaartje hierboven te zien is. CAPE ligt hierbij rond de 1000 J/kg met een windschering van 20-25 knopen. Dit levert multicellen op.
Lokaal is er in het noorden en oosten kans op hagel, windstoten en flink wat regen, maar alles bij elkaar lijken de randverschijnselen mee te vallen.
Eddy.
Inmiddels is er een nieuwe KNMI Guidance (https://www.knmi.nl/nederland-nu/weer/waarschuwingen-en-verwachtingen/extra/guidance-modelbeoordeling) die ook wat meer uitleg biedt. Hieronder de belangrijkste stukken:
CiteerModelbeoordeling:
Deze nacht zijn er geen aandachtspunten. Overdag ligt de focus uiteraard op de buienontwikkeling. De uitgangssituatie van zowel positie van het koufront als de buien daar vooruit boven Frankrijk wordt redelijk goed weergegeven. De eerste buien kunnen het zuiden van het land vroeg in de ochtend aandoen nabij de vore. Daarna volgt het koufront, maar de activiteit daarvan verschilt behoorlijk, in EC is nog sprake van buiige neerslag, in Harmonie blijft er van het koufront niets over zodra de vore boven ons land verder verscherpt. Zoals vaker het geval zal inderdaad de meeste activiteit wel overgenomen worden door de buien die bij de vore ontstaan. Triggering van de buien op dagelijkse gang zal halverwege de middag op gang komen als de vore O-W georienteerd boven het midden ligt. Er moet opgemerkt worden dat opeenvolgende Ha43 runs behoorlijk springen vwb positie van de actiefste buien. EC is wat consistenter met de stevigste buien in het noordoosten. Daar wordt het ook het warmst. Hagel en (in deze run ook windstoten) zijn niet uitgesloten wat het code geel waardig zou kunnen maken. Woensdag volgt een veel rustiger dag met weinig verschillen tussen de modellen.
Aandachtspunten
Temperatuur:
De vraag is hoeveel het voor de vore en het koufront morgen nog opwarmt in het noordoosten, voorlopig gaan we uit van ca. 23C.
Wind:
Bij buien vanaf de grond worden door Harmonie windstoten berekend van maximaal 60-65 km/uur (wederom veel variatie in de opeenvolgende runs). Dat is randje code geel, maar dan moet het wel van waterloading komen want er staat weinig wind onderin en de lucht is vrij vochtig. Aan de oostflank van het laag woensdag 6-7 Bft buitengaats.
Bewolking:
Momenteel geen bewolking, wegens warmteadvectie geleidelijk wel Ac bewolking. Op nadering van en bij de vore middelbare deels onstabiele bewolking, met TCu's en geleidelijk ook Cb's, met toppen tot ca. FL200. Bij de vore in de middag vooral boven het oosten en noorden kans op Cb's met toppen tot ca. FL300-350. De grootste kans op stevige buien in het noordoosten. Bij het koufront nog buiige regen met ingebedde Cb's (toppen ca. FL150-200). Bij de occlusie vervolgens over het algemeen alleen nog TCu's in het zuidwesten met toppen tot FL100-150, al is een enkele Cb dan ook nog niet uitgesloten. Bij de vore en voor het koufront uit boven het noordwesten van de FIR kans op stratus, mogelijk ook beneden 500 vt. Woensdag vorming van Cu/Sc, verder ook hoge bewolking wegens het frontale systeem net oost van onze omgeving. In het oosten is de bewolking het dikst.
Neerslag:
Morgenochtend van het zuiden uit buiige regen, met enkele ingebedde buien met een kleine kans op onweer. In de middag dus vooral in het noorden en oosten kans op enkele stevigere onweersbuien. CAPE in de orde van rond 1000 J/kg, ca. 20-25 kn schering (multicell). Ook bij het koufront nog wat buiige regen. Bij de occlusie vermoedelijk alleen nog lichte tot matige regenbuien die langzaam in activiteit afnemen a.g.v. de dagelijkse gang. Woensdag droog.
Ook nog 2 weerkaartjes. (https://www.knmi.nl/nederland-nu/weer/waarschuwingen-en-verwachtingen/weerkaarten)
De eerste is komende middag om 14:00 uur. Je ziet hier de vore (rode lijn met uitsteeksels) bij de grote rivieren liggen.
PL1512_large.gif
En 12 uur later is de vore het land uit en ligt het daarop volgende koufront boven het noordoosten.
PL1600_large.gif
Eddy.
De vore komt momenteel boven het noorden en oosten al aardig op gang:
Bliksem 2025-04-15 at 17.15.55.jpg
Eddy.
Let op. Volgens het KNMI alleen onweer in het uiterste zuidoosten, maar momenteel stevig onweer in het oosten, zoals ook verwacht door de Duitse weerdienst.
Onweer uit de kaarten voor morgen?(zaterdag 31 mei)
Citaat van: Ubachsberg op vr 30 mei 2025 - 09:33Onweer uit de kaarten voor morgen?(zaterdag 31 mei)
Had al eerder wat willen schrijven, maar werk gooide roet in het eten.
Er is nog steeds een kans op wat onweersbuien vandaag in het zuidoosten van het land. Met name zuid Limburg maakt in de loop van de dag kans op een stevige onweersbui. In de nacht naar zondag is er ook nog een kans op (elevated) onweersbuien iets verder naar het noorden (wellicht Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel).
Het meeste onweer spektakel lijkt echter buiten landsgrenzen te blijven.
Hier de belangrijkste stukjes uit de KNMI Guidance:
CiteerModelbeoordeling:
De aandacht gaat vooralsnog uit naar de grenslaag. In de nacht naar zaterdag plaatselijk grondmist of mistbanken. In de Harmonie-uitvoer ontbreekt het signaal vrijwel, de EC-uitvoer geeft wel een duidelijk signaal. Gezien de vochtige lucht, lage windsnelheden en het ontbreken van bewolking die de uitstraling tegenhoudt kan de EC-uitvoer gevolgd worden. Volgend aandachtspunt zijn de onweersbuien op zaterdag. Er zijn grofweg 2 situaties: zaterdag aan het einde van de middag, boven het uiterste zuidoosten en later zaterdagavond en in de nacht naar zondag boven het zuidoosten. Ten aanzien van de laatste situatie schuift vooral de Harmonie-uitvoer nogal. Het gebied met de (zeer) hoge CAPE in de EC-uitvoer reikt zaterdagmiddag en -avond net tot aan Zuid-Limburg, De eerste actieve buien aan het einde van de middag en vroege avond lijken vooralsnog over de Ardennen naar Duitsland te trekken, maar het scheelt niet veel of ze trekken over Zuid-Limburg. In de loop van zaterdagavond en in de nacht naar zondag komen de buien noordelijker, maar daar is wel minder CAPE beschikbaar en zal de convectie ook niet meer vanaf de grond kunnen. In het zuidoosten zijn de buien bij de tweede situaties mogelijk nog wel zwaar. Code geel lijkt zeker een mogelijkheid, maar voor uitgifte lijkt het nog iets te vroeg.
Neerslag:
Bij het koufront mogelijk lichte regen. Aandachtspunt is de mogelijke zware convectie in het zuid(oost)en mogelijk in de loop van zaterdagmiddag, -avond en vooral in de nacht naar zondag, zie ook modelbeoordeling. MUCAPE zaterdagmiddag in Zuid-Limburg in de EC-uitvoer 1000-1500J/kg, in de Harmonie-uitvoer 1500 tot 2000+ J/kg met effectieve windschering 25-35 kn, afhankelijk van of de convectie vanaf de grond komt. Dit geeft een kans op grote hagel van meer dan 2 cm doorsnede in het zuiden van Limburg. Verder noordwaarts wordt die kans snel kleiner. Buien trekken niet bijzonder snel of langzaam (ca. 20-25 kn), uursommen van 20-40 mm zijn plaatselijk mogelijk (Pascal plaatselijk 20-30% kans). Vanwege de onzekerheid nu nog te vroeg voor een code geel, maar de kans op opschaling neemt wel toe. Modus is Multicel/Squall-line. In de EC-uitvoer zondagmiddag een signaal neerslag uit ondiepe convectie. Bij de trog van maandag in grofweg de oostelijke helft enkele buien, in de Harmonie-uitvoer beginnen deze al in de vroege ochtend, dit lijkt niet zo realistisch. We gaan uit van enkele buien in de oostelijke helft.
ESTOFEX komt morgen met een Level 1 in het zuidoosten van het land, met een Level 2 die zuid Limburg schampt: (https://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/showforecast.cgi?text=yes&fcstfile=2025060106_202505302116_2_stormforecast.xml)
2025060106_202505302116_2_stormforecast.xml.png
Bijbehorende tekst:
CiteerA level 2 was issued across N France, S Belgium, Luxembourg, W-central Germany mainly for large to very large hail, severe wind gusts and to the lesser extent for tornadoes or heavy rainfall.
A level 1 was issued from central France through NW Switzerland, S Germany into E Germany, Czechia and SW Poland mainly for large hail and severe wind gusts.
DISCUSSION
... N France through Belgium, Luxembourg into Germany ...
Within the warm sector in between of a diffuse cold front slowly arriving from W France and a warm front across northern Germany, a belt of dewpoints of 16 to 18 deg C is forecast, overlapping with moderately steep lapse rates up to 7 K/km. South of the belt, deep dry boundary layer with abundant heating are simulated, resulting in Inverted-V profiles from central France through Switzerland into S Germany. MLCAPE values from 1000 to 2500 J/kg are forecast within the belt of enhanced low-level moisture. Multiple rounds of storms are likely across the area.
The first round of storms will be tied to a short-wave trough entering area around 09 UTC. Convective initiation will likely be ongoing towards 12 UTC, starting from an area of elevated showers that will move over progressively warmer and destabilized airmass. The most likely point of initiation will be extreme W Germany with storms spreading E/ESE. With 0-6 km bulk shear of 15 - 20 m/s, storms will be organised into transient supercells and short linear segments. Expect threat of severe wind gusts and large hail. Threat of severe gusts will increase if the storms propagate SE towards the deeper boundary layer environment. Evolving convective system may reach Czechia and southwestern Poland.
The second round of storms may follow in the evening hours with arrival of a second short-wave trough and finally also the cold front. Some models suggest slight increase in the deep layer shear with values around 20 m/s and multiple splitting supercells evolving across the area with threats of large to very large hail and severe wind gusts. With slight increase in low-level shear towards the evening hours, a tornado will be possible especially in case of a favorable interaction of individual storms. Storms may last well into the night and early morning hours as the cold front slowly moves across the area.
Tot slot nog 2 Harmonie kaartjes.
vanmiddag 16:00 uur:
h43_simradar_01700.png
Morgen nacht 02:00 uur:
h43_simradar_02700.png
Eddy.
Bedankt voor het mooi verwoorden wat we kunnen verwachten vandaag.
Inmiddels code geel, en in meerdere runs zie je dat rond 1800 uur zwaar onweer/hagel/regen gaat overtrekken! Ben benieuwd!
In zuid oost ter hoogte sittard is het helemaal los gegaan. We waren uit eten in Erkelenz en zijn tijdens het noodweer naar huis gereden. Autobahn stond helemaal blank en moesten over de vluchtstrook op bepaalde plekken. Een ongeluk zien gebeuren door een slippartij over ijs. Hagel van 10cm. En de auto thuis van mn vriendin beschadigd. Garage en tuin ondergelopen
Ja, echt grote hagelstenen gevallen in Limburg. :o
https://x.com/StormchaserNL/status/1928866121815396849
Eddy.
Trekken in het zuiden weer een paar forse buien binnen.
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
Login
Weinig te horen hier maar het flitst wel aardig richting het oosten! Geeft altijd wel een bijzondere sfeer.
EDIT 00:37: Helaas weer geen onweer hier, alle buien koersen om Heteren heen.
Vandaag was er, met name in het oosten, al her en der een onweersbuitje. Ook morgen is hier nog een kans op (al lijkt die mij wel iets kleiner). Zaterdag kan met name in het zuidoosten van het land wel weer een dynamisch dagje worden. Hoewel de CAPE waarden gering lijken te blijven met hier en daar slechts 500+ J/kg is er wel een bak windschering. Sommige buien op zaterdag overdag zouden hierdoor mogelijk (tijdelijk) supercell trekjes kunnen vertonen.
Aan het eind van volgende week is er misschien weer een kans op onweer. Verschillende modellen komen hiermee, en met meer warmte dus ook mogelijk forse CAPE waarden. Uiteraard garantie tot aan de deur, maar in elk geval iets om in de gaten te houden.
Zie ook dit stukje uit de Guidance Meerdaagse:
CiteerModelbeoordeling en onzekerheden:
De komende periode is grofweg in twee stukken op te delen. Tot en met komend weekeinde valt er van tijd tot tijd (soms vrij veel) regen, daarna neemt de hoge druk toe en stijgen de temperaturen. Vooral zaterdag is er kans op onweer. Alhoewel de Craven Significant Severe Parameter uitslaat, doet de Lightning Flash Density dit beperkt (20-30% bij een drempelwaarde van 0.1 ontladingen per 100 km2 per dag. In de tweede helft van de komende week liggen de temperaturen duidelijk boven het langjarig gemiddelde. De door de oper geschetste synoptische situatie maakt wel de weg vrij voor mogelijk wat convectie vanuit het zuiden. Meerdere leden komen dan ook met neerslag en vrij hoge CAPE-waardes.
Edit:
EC sounding zaterdag 16:00 uur tussen Tilburg en Eindhoven:
progsounding_modez_349_444_527_2025060512_50_c8d521baded0394b43eb13f472242999.png
Eddy.
Zoals in mijn vorige post al gezegd, eind van de week in de gaten houden. Van donderdag t/m zondag staan er flinke CAPE waardes in de kaarten, regelmatig ook met flinke schering. Sommige dagen ook flinke Cap, maar er is zeker de mogelijkheid voor één of zelfs meerdere rondes onweer.
Zie bijvoorbeeld dit kaartje van EC:
xx_model-en-311-0_modez_2025060812_126_527_654.png
EDIT:
Ook even dit stukje uit de Guidance Meerdaagse:
CiteerWegens de nabijheid van de hoogtetrog neemt de onstabiliteit op vrijdag, zaterdag en zondag toe met opvallend hoge CAPE waardes variërend tussen 1000-3000 J/kg. De neerslagkansen zijn echter kleiner geworden t.o.v. voorgaande runs, (mogelijk door een wat nabijere positie van de hoogterug). Als er wat valt, zal dit dus in de vorm van een stevige onweersbui zijn, de kans daarop is het grootst in het zuidoosten op zaterdag (ca. 30%).
Eddy.
Afgelopen nacht was er een kort maar hevig onweer boven Utrecht. Trilde letterlijk mijn bed uit, blijkt ook ingeslagen te zijn in woning. Benieuwd naar eind van de week. Voelt nu al soort benauwd aan buiten.
https://www.ad.nl/112-nieuws-utrecht/brand-in-woningen-utrecht-na-blikseminslag-ook-verstoring-van-treindienst-utrecht-centraal-woerden~af93a4b7/ (https://www.ad.nl/112-nieuws-utrecht/brand-in-woningen-utrecht-na-blikseminslag-ook-verstoring-van-treindienst-utrecht-centraal-woerden~af93a4b7/)
YES!!! Laat maar doorkomen dit onweer! mn 2de baby is uitgeteld op 13 juni, dus grote kans dat het een dubbele klapper wordt :P
Vrijdag en zaterdag worden twee spannende dagen voor de onweerliefhebbers. Dagenlang valt vooral de hoge CAPE waardes op, een indicatie voor de onstabiliteit in de lucht. Deze liggen doorgaans tussen de 1500 tot lokaal zelfs 4000 J/kg in de verschillende weermodellen. Dat geeft de mogelijkheid voor zware convectie met hevige randverschijnselen. Denk aan hoge bliksemactiviteit, grote hagel en zeer zware windstoten.
De vraag is altijd in hoeverre er aanspraak kan worden gemaakt op deze onstabiliteit. Belangrijkste trigger lijkt met name de vore te zijn; een front waarop een windsprong zit. Op deze plek kunnen eventuele buien het makkelijkste ontstaan. Vrijdag lijkt dat vooral in Noord-Frankrijk te kunnen gebeuren. Zaterdag ergens boven het oosten van de Benelux. Precieze timing speelt hierbij een zeer belangrijke rol. Bovendien kunnen de buien van vrijdag ook van grote invloed zijn op het wel of niet ontstaan van buien op zaterdag.
Vrijdagavond komt inmiddels al langzaam binnen betrouwbaardere termijn. En binnen de verwachtingsperiode van Harmonie. Die is niet mals. Net zoals bij de meeste andere modellen lijkt de vore vrijdag ergens boven Noord-Frankrijk te zitten. Hier zullen dan naar alle waarschijnlijkheid de eerste buien ontstaan.
Harmonie laat ze snel groeperen en organiseren tot een groot complex (MCS wellicht). Kenmerkend hierbij zijn de hoge neerslagintensiteiten, veel bliksem en vooral in het beginstadia grote hagel en zeer zware windstoten. Radarbeeld van Harmonie 9z:
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
LoginDaarbij berekent het model zeer zware windstoten die lokaal ver boven de 100km/u pieken:
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
LoginDat zijn serieuze signalen die grote schade kunnen veroorzaken. Dat maakt dit soort situaties ook zeer lastig. De potentie is enorm, er is veel energie voorradig, maar of het allemaal gebruik kan worden is allerminst zeker.
Momenteel ligt het zwaartepunt op de vrijdag duidelijk boven Noord-Frankrijk, west-België en mogelijke het zuidwesten van Nederland. Later in de avond trekt het gebied in afgezwakte vorm over de westelijke helft van Nederland en verder de Noordzee op.
Het zal de komende runs blijven monitoren waar het zwaartepunt zich heen zal bewegen. Trekt de vore sneller door, dan komt het zwaartepunt meer boven België/Nederland te liggen. Duurt het allemaal wal langzamer, dan blijft de Benelux misschien wel geheel buiten schot. Interessant wat de komende runs gaan doen. Harmonie updatet ieder uur dus er zijn veel gegevens ;D
Armand, bedankt voor deze update over het mogelijke onweer op vrijdag/zaterdag. Ik ben ook een echte meekijker vanwege geringe inhoudelijke kennis. Ik volg dit forum dagelijks en kijk ook graag naar de weerkaarten (op Wetterzentrale). Zo zie ik voor vrijdag op hetzelfde tijdstip bij andere modellen (ICON, GFS, ECMWF) vrijwel niets. Er zijn dus nog grote verschillen en lijkt Harmonie nu (nog) een uitzondering.
Update onweerskansen vrijdag 13 juniLaat ik beginnen met het gegeven dat de situatie voor morgen, vrijdag, vrij complex te noemen is en uiterst onzeker. De aangevoerde lucht gaat fors onstabiel worden met een aantal zwakke fronten, maar een echt duidelijke trigger lijkt te ontbreken. Oftewel; de ingrediënten voor zwaar onweer zijn aanwezig, maar of ze allemaal gebruikt gaan worden is nog allerminst zeker.
De onzekerheid begint eigenlijk vannacht en morgenvroeg al. Een eerste sectie onstabiele lucht bereikt ons, waarin er vooral op enige hoogte wat buien kunnen ontstaan. Plaatselijk kan dat gelijk een stevige bui zijn met onweer erop. Voorkeur voor België, Zuid en West Nederland. Harmonie12z berekent zo'n stevige bui boven Centraal België vlak voor de middag:
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
LoginDan is al gelijk de vraag wat zo'n eventuele bui gaat doen met de opwarming voor de rest van de dag. Harmonie laat alles snel oplossen, maar de ervaring leert ons dat zo'n buienrestant best temperend kan werken op de opbouw van onstabiliteit en warmte.
We gaan er voor het gemak maar even vanuit dat we vrijdag gewoon ruim 30 graden halen, wat in combinatie met de luchtvochtigheid zorgt voor zeer hoge CAPE waardes (2000+ J/kg). Nu lijkt die niet direct benut te kunnen worden, door het ontbreken van duidelijke forcering. Misschien stuurt een zeewindfront nog een bui de lucht in.
Boven Frankrijk ligt echter wel een duidelijkere trigger in de vorm van een vore. Ook daar vergelijkbaar hoge CAPE waardes en flinke schering, wat waarschijnlijk ervoor gaat leiden dat er een cluster aan onweersbuien gaat ontstaan daar. Dit wordt een MCS genoemd en staat voor Mesoscale Convective Systeme. Met andere woorden is dit een groot buiengebied dat zichzelf makkelijker in leven kan houden door een goede organisatie. Ze staan vooral bekend om hoge bliksemactiviteit, veel regen en zware windstoten. Echter de grootste randverschijnselen blijven meestal (gelukkig) bespaard, die zie je vaak verschijnen bij jonge buien nog voordat ze gaan clusteren.
De onzekerheid zit hem hier vooral in het feit van waar boven Frankrijk gaat dit systeem ontstaan, en hoe trekt het vervolgens verder. De meest recente runs, ook de Harmonie12z, laten het wat dieper boven Frankrijk ontstaan en laten het rond middernacht ergens West-België en het uiterste Zuidwesten van Nederland schrampen. Ter illustratie Harmonie12z:
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
LoginGuests are not allowed to view images in posts, please
Register or
LoginHierna buigt het systeem verder de Noordzee op en zal dus naar verwachting niet verder Nederland intrekken.
ICON12z komt met een vergelijkbaar scenario en laat het systeem nog wat later arriveren, zo rond 3u 's nachts doet het Zeeland nog aan:
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
LoginHet Franse Arome09z is qua timing vergelijkbaar met ICON, maar berekent het nog iets meer westelijk en laat Zeeland vrijwel buiten schot:
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
LoginSamenvattend hebben we drie mogelijke momenten waarop het kan gaan onweren:
1. De nacht naar vrijdag/vrijdagochtend. Uit middelbare onstabiliteit kunnen enkele buien ontstaan boven België, Zuid en West Nederland. Eventueel met onweer, zonder extremen.
2. Vrijdag in de middag/avond. Veel energie aanwezig, maar geen duidelijke trigger. Mogelijk ontstaat er een bui op een zeewindfront. Voorkeur ergens boven West-België. De kans hierop is niet groot. Mocht een bui echter kunnen doorgroeien en gebruik kunnen maken van de onstabiliteit, dan kan het uitgroeien tot een zware bui met (grote) hagel, zware windstoten en veel bliksem.
3. De nacht naar zaterdag. Boven Frankrijk ontstaat vrijdagmiddag/avond een MCS; een groot gebied met stevig onweer. Vooral veel bliksem, veel regen en voorafgegaan door zware windstoten. Dit gebied trekt richting de nacht West-België binnen en kan mogelijk nog het Zuidwesten van Nederland aandoen, vooral Zeeland. De timing en locatie van dit gebied verschuift nog wat.
Het zal dus vooral nowcasten worden morgen. Gaan er nog buien ontstaan in de zeer onstabiele lucht? Meest realistisch antwoord is momenteel waarschijnlijk niet. Dan wordt het uitkijken naar waar het MCS precies gaat ontstaan boven Frankrijk en hoe het zich gaat voortbewegen. Voorkeur hier dus vooral in West-België en Zuidwest Nederland.
Voor een groot deel van Nederland en België lijkt het allemaal met een sisser te gaan aflopen. Al moet je met deze onstabiliteit toch altijd even een slag om de arm houden. Mocht er toch nog iets onverwachts gebeuren, dan kan het alsnog flink knallen. Die kans is echter vrij klein. Zaterdag wel nog een nieuwe kans, maar daarvoor liggen de weermodellen nog heel ver uit elkaar. Kort gezegd een vergelijkbare situatie met veel onstabiliteit, maar opnieuw de vraag of het benut gaat worden.
Dank voor de update Armand.
Geen kans op een supercel met eigen trekrichting? :p
Die kans is vooral weggelegd voor Frankrijk, Dennis. Idealiter net voor het MCS uit.
Harmonie blijft overigens komen met enkele buien morgenochtend. Een pittig exemplaar hier bijvoorbeeld boven de Ardennen:
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
LoginAndere modellen laten dit toch veel minder zien.
Met de buien van vanmorgen valt het reuze mee. Boven België is er vanmorgen lokaal een buitje gevallen. Dat gebied trekt via de westkust van Nederland naar het noorden. Plaatselijk kan er nog een bui gelost worden, maar veruit de meeste plekken houden het droog.
Voor verdere convectie ben ik nog steeds niet erg overtuigd. Zoals ik gisteren al schreef ontbreekt het vooral aan duidelijke forcering. Vannacht nog steeds de grootste kans op onweer voor West-België en met name Zeeland. Al heeft het er meer schijn van dat de zwaarste convectie via Noord-Frankrijk langs de oostkust van Engeland trekt. Daar is gewoonweg de meeste organisatie en vocht aanwezig. Verder noordoostwaarts zorgt een droge luchtlaag voor de-activatie. Het zal me benieuwen wat er overblijft voor Zuidwest Nederland.
Ook morgen, zaterdag, lijkt er niet optimaal geprofiteerd te kunnen worden van de onstabiele lucht. Een enkele bui overdag wellicht, maar geen grootschalig onweer. Grootste kans op onweer lijkt morgennamiddag langs de oostgrens van Nederland, al zal het ook hier om plaatselijk onweer gaan. In de nacht naar zondag ontstaat er vervolgens een nieuw onweerscomplex boven Noordoost Frankrijk en de Ardennen, maar volgens de meest recente berekeningen lijkt het zwaartepunt hiervan buiten onze landgrenzen te vallen. De kans is momenteel aannemelijk dat we precies tussen twee convectieve situaties terecht gaan komen. Harmonie4z laat dat mooi zien:
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
LoginDit zijn de neerslagsommen, die geven een goed beeld waar de zwaarste buien kunnen vallen. We zien de zone van komende nacht vooral vanaf Noord Frankrijk richting de Engelse kust lopen. Wel een reële kans dat West-België en Zeeland nog iets meepikken, de vraag is alleen in welke mate.
De tweede zone voor de nacht naar zondag is ook goed terug te vinden en loopt van Noordoost Frankrijk, via Luxemburg en de Ardennen naar Duitsland. Nederland zit er precies tussenin.
Samenvattend zien we al dagenlang enorme twijfel. Wel warmte en onstabiliteit, niet genoeg forcering. Er wordt via bepaalde media dan al snel weer gewaarschuwd voor zwaar onweer. Lastige kwestie, gezien het met deze ingrediënten weldegelijk KAN gaan spoken. Die kans acht ik persoonlijk echter zeer klein. Van de ene kant echt te weinig zekerheid om van zwaar weer uit te gaan. Van de andere kant zou het maar eens toch gaan losbarsten. Nogmaals zie ik dat zelf niet gebeuren, zeker niet op grote schaal.
Icon laat de buien nu over west NL trekken
Er heeft zich zojuist een buitje gevormd boven België!
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
Login
Lekker onweersbuitje over ons heen gehad net :D
Mooie felle flitsen en lekkere harde knallen 8)
Citaat van: X-treme op za 14 jun 2025 - 04:52Lekker onweersbuitje over ons heen gehad net :D
Mooie felle flitsen en lekkere harde knallen 8)
Boffen! In Utrecht twee keer een flinke rommel en het was weer voorbij. Nu alweer drukkend warm buiten dus ik blijf hopen 😉
Estofex heeft een "MD" uitgegeven, sorry, weet niet hoe ik plaatjes kan plaatsen?
dit geeft estofex aan
Behoorlijk onweer vannacht rond 04.30. Zowel in Zaandam als Amsterdam brand uitgebroken door blikseminslag. Het onweer was verder van korte duur
Zojuist een redelijke bui,+redelijke slagen onweer! Temp lekker gezakt van 32 graden naar kleine 24 nu!
Toch nog weer wat buiigheid in Limburg.
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
Login
Actueel wat onweer net buiten de noordoost grens, en ook in Friesland ploft wat.
Eddy.
Gisteren toch nog mooi wat onweer gehad hier in Limburg. Drie rondes in de omgeving.
's Ochtends begon het al snel op te warmen met al vrij snel een benauwde 30+ graden. In de vroege middag kwam echter een eerste gebied met bewolking aanzetten, waarop boven de Ardennen aan de warme zijde al snel enkele pittige multicellen ontstonden. Ze schampten de provincie voornamelijk aan de (zuid)oost grens met de meeste activiteit boven Duitsland. Hierna klaarde het weer op en bereikte de temperatuur in het begin van de avond bijna weer tropische waardes.
Halverwege de avond ontstonden opnieuw enkele multicellen op een nieuwe subtiele vore. Ditmaal wat westelijker, boven Belgisch Limburg. Ze trokken verder over de Nederlandse provincie. Nabij Limbricht/Echt mogelijk zelfs een supercel. Plaatselijk trad er wateroverlast op.
Laat in de nacht de 3e ronde, ditmaal advectief vanuit Noord-Frankrijk. Een zware lijn buien trok voornamelijk via Luxemburg richting Duitsland, maar aan de noordzijde van het gebied zaten ook enkele pittige kernen die opnieuw over Limburg trokken. Hier zaten ook enkele CG+ ontladingen bij. Bizar hoe het hele huis dan oplicht door de bliksem, gevolgd door een krakende donder die de ramen laat trillen.
Al met al dus zeer tevreden gisteren hier in Limburg wat betreft de onweerskansen. Niks extreems gelukkig, maar wel de broodnodige regen en wat mooi klank en lichtspel ;D
Nu geen tijd voor een uitgebreid bericht, maar zondagmiddag/-avond moeten we even in de gaten houden voor onweersbuien langs de oostgrens.
Dit zegt de KNMI Guidance:
CiteerModelbeoordeling:
De dagelijkse gang zit beter in Ha43 dan in EC, iets dat we terugzien in de verwachting voor de Tn en Tx. Voor zondag is er nog enige onzekerheid m.b.t de timing van de vore en het koufront. De tendens van de laatste runs is dat de timing steeds weer wat vroeger is, wat ook gevolgen heeft voor de maximumtemperatuur en eventuele vorming van onweersbuien. Mogelijk speelt ook de koppeling met een rechter-ingang een rol bij de eventuele activering van het koufront, maar heel duidelijk is dat niet. Met name de Ha43 run van 12 UTC komt met een stevig convectief signaal zondagmiddag langs de oostgrens en vooral boven Duitsland. Daarbij ook een indicatie voor zware windstoten (vooral t.g.v. verdamping in zeer droge grenslaag)
Neerslag:
Vandaag en zaterdag droog. Zondag op het koufront enkele buien/buiige regen. Langs de oostgrens mogelijk convectie vanaf de grond. Bij het koufront ook een kans op onweer, grootste kans in het O/ZO. CAPE is 1000-2000 J/kg, effectieve schering 15-20 knopen als het vanaf hoogte ontstaat, vanaf de grond 30-35 kn, dus vooral in het uiterste oosten en boven Duitsland mogelijk enkele multi-cellen.
Eddy.
Zoals al door
@Armand aangegeven in het zomer topic is er in de nacht naar donderdag in het zuiden kans op onweer. Dan mogelijk later op donderdag boven het oosten van het land ook weer kans op onweer.
Echt duidelijk zijn deze kansen nog niet. Er is wel onstabiliteit, maar een duidelijke trigger ontbreekt in de nacht naar donderdag. Verspreide elevated onweersbuien zijn wel mogelijk in het zuiden. Hierbij is wel de mogelijkheid voor flink wat ontladingen als zo'n bui ontstaat.
Dit zegt de KNMI Guidance:
CiteerNeerslag:
De actitviteit van de buiigheid in de nacht naar donderdag is in de Harmonie-uitvoer klein, de buien die Nederland aan het begin van de nacht bereiken moeten sterk in activiteit afnemen. CAPE is hoog, 1500-2000 J/kg. De onstabiliteit in de nacht naar donderdag wordt veroorzaakt door sterke warmte-advectie tussen 3000 en 10000 vt. De convectie komt niet vanaf de grond en er is geen duidelijke forcering (anticyclonaal stromingspatron op 500 hPa). De effectieve schering is gering, 15-20 kn, dus de convectiemodus is vnl multicell. Verspreide onweersbuien met een hoge basis zijn wel realistisch. De neerslaghoeveelheden zijn niet uitzonderlijk, 5-10 mm. Donderdag overdag alleen in het oosten nog CAPE van 1000-2000 J/kg. De schering is dan 20-25 kn, dus wat meer organisatie. De hoogtetrog zou voor een trigger kunnen zorgen. In de EC-uitvoer valt donderdag in grote delen van Nederland totaal 10-20 mm, dit is wellicht aan de hoge kant. In de Harmonie-uitvoer valt veel minder, alleen in het oosten plaatselijk 10-20 mm. Uiteraard is er enige onzekerheid.
Eddy.
Zeeland lijkt zich zo op te mogen maken voor een lekker onweersbuitje.
Screenshot 2025-06-26 at 00.49.01.jpg
Kreeg net al een foto te zien van een dikke shelfcloud vlakbij Gent.
Edit: en een andere cel bij Mechelen:
511281890_24653942340874555_5655269174186749164_n.jpg
Eddy.
Code geel voor Zeeland en Brabant:
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
LoginGuests are not allowed to view images in posts, please
Register or
LoginToch nog wel een aardig complex, al lijkt de onweersactiviteit er wel een beetje uit te gaan.
Citaat van: flyineddy op do 26 jun 2025 - 00:49Edit: en een andere cel bij Mechelen:
Eddy.
Erg mooi!
Wat ik er van lees, was dat onweer in Frankrijk niet best...
volgens mij was al het onweer plotseling verdwenen binnen de landsgrenzen ^^
Het lijkt weer een jaar te worden van net niet haha
Citaat van: Dennis789 op do 26 jun 2025 - 11:58volgens mij was al het onweer plotseling verdwenen binnen de landsgrenzen ^^
Het lijkt weer een jaar te worden van net niet haha
Het seizoen is pas net begonnen ;) ;D Bovendien hebben wij in Limburg twee weken geleden op de zaterdag/zondag al een paar leuke buien mogen ontvangen. Niks extreems, maar wel wat pittige buien.
Overigens was het ook wel verwacht dat de activiteit er vannacht uit zou gaan. Boven Frankrijk heeft het inderdaad flink gespookt met meerdere slachtoffers tot gevolg, erg triest...
Hoe zit het met de onweerskansen aankomende woensdag/donderdag? Ik vind dit lijntje angstvallig rustig
GFS geeft vooralsnog de grootste kans op onweersbuien. EC stuk minder,Icon en Arpege helemaal niets.
Oh das al iets...gen het duurt nog even kan altijd nog beter worden 8) 8)
EC ook westen onweer?
ICON is ook mooie run
GfS Arpege zijn veel minder
Sommige modellen, zoals Arome, komen ook vanavond al met wat buitjes hier in het noordwesten.
Er is nog geen neerslag ontstaan, maar ik zie wel wat onweersverklikkers en bovendien lijkt het wel wat afgekoeld nu.
Morgen wordt eigenlijk de hele dag nowcasten met die onweerskansen. Wat een onzekerheid nog zeg!
Het is inderdaad dood hier,ik zal morgen wat kaarten posten.
Het is morgen gewoon kijken hoe het gaat,als de warme lucht lang genoeg blijft verwacht ik activatie op de grens lijn groningen Enschede.
Cape is rond de 1500, windschering 45 kn .
Dit betekent lokaal zware windstoten tot 75 km per uur hagel tot 3 cm.
Het is echt afwachten tot morgenvroeg,
Zeg maar of ik jullie van advies moet dienen
Estofex komt vandaag met een
level 3 voor noordwest Duitsland tegen de Nederlandse oostgrens. Daar net omheen een
level 2 en de rest van Nederland ligt in het level 1 gebied.
Voornaamste risico: zeer harde windstoten. Daarnaast nog een kans op grote hagel.
IMG_5318.png
Hele lap tekst van Estofex:
CiteerA level 3 was issued for the far E Netherlands into NW Germany mainly for swaths of damaging wind gusts.
A level 2 was issued for NE France to SE Denmark for severe wind gusts. Large hail is possible mainly in the western part of this level area.
A level 1 surrounds both other levels for a hail, strong to severe downburst and heavy rain risk.
DISCUSSION
... France to Benelux into NW Germany and parts of Denmark/S-Sweden ...
A regional outbreak of organized thunderstorms is forecast for parts of the highlighted area.
The first and earliest round of convection (probably ongoing from the previous night) evolves along the cold front itself, which is placed mostly offshore W of Benelux. These storms will ride the frontal zone in an impressive kinematic environment but they stay elevated for most of the time. NWP guidance diverges a bit regarding the depth of the cap offshore and along the coasts, but effective DLS in the 15-20 m/s range will be enough for numerous elevated supercells, which will be accompanied by hail and heavy rain. This activity extends from N-CNTRL France to W Belgium/Netherlands into the Germany Bay and probably also into N-Denmark during the evening hours. Nowcasting is very important as any increase in forward speed to the E (e.g. growing cold pools) might take the updrafts into weaker CIN with an increase of the overall severe risk. Right now only a few ensemble members support that idea, as most of them keep storms along the sloped frontal zone, where they get steered to the NE. We covered this activity in a level 1, which resides rather close to the level 2 however, as some models now support healthy UH tracks near the coast for those supercells.
The main concern for organized convection however evolves displaced from the cold front along the mentioned zone of LL mass convergence.
Intense diabatic heating beneath the African EML plume mixes the BL up to 3 km AGL and we probably see isolated to scattered CI around noon onwards mainly along the orography of CNTRL France. This high-based activity evolves in a weak shear environment with MUCAPE in the 500-1000 J/kg range (probably lowered by entrainment). CAMs produce excessive gusts, which might be overdone a bit (as was the case yesterday) but still a few severe downburst events are well possible next to some hail. Betimes, erratic storm motions tend to cause temporal clustering, which increases the local heavy rainfall risk. We also see an increase of mid-level and LL moisture betimes from the SW and S respectively, which increases the local heavy rain threat a bit towards the evening.
Further N, from NE France into N Germany, a constantly strengthening and gradually eastward moving LL convergence zone turns very unstable during the afternoon with up to 1500 J/kg MUCAPE for most areas ahead of the convergence zone. CAPE increases to 2500 J/kg along the periphery of the convergence zone itself.
Forecast soundings show broadening mid-level CAPE profiles atop a deeply mixed BL with inverted-V signatures. The gross DCAPE paramter has local peaks up to 1500 J/kg, so a mix of heavy precipitation load with effective evaporation drives any downdraft/growing cold pool. With BL wet bulb temperatures 10-15 K below the 2m peaks, effective deep cold pools are forecast.
Strong kinematics near the frontal zone with 15-20 m/s 0-3 and 0-6 km shear weaken further E. A confined belt of favorable CAPE/shear space evolves from parts of Benelux into N Germany and probably also into SE Denmark.
Initiating cells over E-Belgium/E-Netherlands and far W/NW Germany during the afternoon pose an hail risk with a few large events near the convergence line not ruled out (3 to 4 cm in diameter). Heavy rain is also a concern with PW values of 30-40 mm and a surge of rich mid/upper tropospheric moisture from the SW into the area of interest. The main story however will be strong to severe downburst events with a few damaging events not ruled out (gusts in the Bft 10-12 range). This initial events are more localized ones.
The main story however will be the IPV maximum passage to the N, which adds more background dynamic and increases shear also near the convergence zone. The NE ward passing wave with initiating cells over Benelux ensures an elongated corridor of adequate shear and CAPE for long-lived thunderstorm activity well into N Germany. Growing cold pools will not only get support by internal storm-scale dynamics (RIJ dynamics), but also by improving shear in the 0-3 km layer with up to 15-20 m/s forecast. This amount of shear atop a well mixed BL is concerning regarding a long-tracked severe bow echo event, which rides along the LL convergence zone over NW into N Germany. Swaths of damaging gusts and some hail are possible. This activity also affects parts of Denmark any may spread into S Sweden during the night but uncertainties increase how unstable the airmass becomes that far N next to increasing capping issues. In case EZ verifies, a mix of multicells/ a few supercells and bowing segments may also affect parts of Denmark.
Some uncertainties remain regarding timing of CI over NW Germany and Belgium/the Netherlands, which could impact the regional outcome, where to expect the most severe gusts. If we see less CI over NW Germany during the afternoon and more focused CI further W over E Benelux, we could see a long-tracked severe bow echo over NW into N Germany, which is favored by ICON D2 f.ex.. Otherwise we could see more destructive interference of numerous clusters with not one dominant wind maker.
Despite those lingering uncertainties, enough confidence for a more widespread severe wind event exist to add a confined level 3 upgrade. This area was added just along the highest CAPE axis, where the wave passes by with persistent and focused severe gust signals of ID2 and embedded in a positive EFI CAPE/shear space (with positive SOT), pointing to this unusual setup.
The level 2 and 1 areas were broadened to the E as storm-dynamics could take convection further E than currently forcast by the NWP pool.
During the night, decreasing CAPE, strengthening CIN and a more stable nocturnal BL should induce a gradual weakening trend of this activity but we would not be surprised to see a partial non-thundery storm-forced pressure wave to affect parts of NE Germany well into the night.
Further S over CNTRL Germany, a weaker background support and less thunderstorm coverage probably causes shorter lived cold pool events. However a gusty pressure wave may affect the area and hence the level 1 was expanded S.
Over S Germany, once again CI occurs along the orography during the day with pulsating conection posing a local severe downburst, hail and heavy rain risk.
Bron: https://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/showforecast.cgi?text=yes&fcstfile=2025070306_202507020203_3_stormforecast.xml (https://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/showforecast.cgi?text=yes&fcstfile=2025070306_202507020203_3_stormforecast.xml)
Eddy.
De Noord-Hollandse kust heeft actueel al een onweersbui te pakken. Dat is al eerder dan wat ik in verschillende modellen heb gezien. Benieuwd wat voor impact dit heeft op de rest van vandaag.
Edit: ik zie dat de EC run van gisteravond deze buien ook heeft, net als sommige nowcast modellen zoals ICON D2. Beide modellen laten deze buien in de loop van de ochtend oplossen.
IMG_5319.gif
Eddy.
Citaat van: flyineddy op wo 02 jul 2025 - 06:12De Noord-Hollandse kust heeft actueel al een onweersbui te pakken. Dat is al eerder dan wat ik in verschillende modellen heb gezien. Benieuwd wat voor impact dit heeft op de rest van vandaag.
Eddy.
Inderdaad, half uurtje geleden het eerste gedonder die me wakker maakte... vrij verrassend. Buien lijken op de radar wat zwaarder qua neerslag dan in werkelijkheid... (even korte dikke druppels) mogelijk veel verdamping?
Wat een geluk dat wij hier in Brummen nog net die level 3 schampen, .... Ben erg benieuwd en vrolijk gespannen voor vanavond
Citaat van: Energizer85 op wo 02 jul 2025 - 06:17Inderdaad, half uurtje geleden het eerste gedonder die me wakker maakte... vrij verrassend. Buien lijken op de radar wat zwaarder qua neerslag dan in werkelijkheid... (even korte dikke druppels) mogelijk veel verdamping?
Ik denk het wel ja! Er vindt veel verdamping plaats als de regen naar beneden valt door de warme en deels nog droge lucht. Juist die verdamping kan vanmiddag voor (zeer) zware windstoten zorgen, zogenaamde downburst. Dat de situatie complex is, blijkt nu al door de buien op de Noordzee/noordwesten van het land. Veel modellen hebben deze (deels) gemist. Vanmiddag met name in het oosten kans op potentieel zwaar onweer, mits alles goed valt. Ook in het westen valt onweer niet uit de sluiten, zoals we nu al zien gebeuren. In de vroege middag kan ik nog een blik op de kaarten werpen met een uitgebreidere update :)
Citaat van: flyineddy op wo 02 jul 2025 - 06:12De Noord-Hollandse kust heeft actueel al een onweersbui te pakken. Dat is al eerder dan wat ik in verschillende modellen heb gezien. Benieuwd wat voor impact dit heeft op de rest van vandaag.
Edit: ik zie dat de EC run van gisteravond deze buien ook heeft, net als sommige nowcast modellen zoals ICON D2. Beide modellen laten deze buien in de loop van de ochtend oplossen.
Eddy.
Je hoorde de druppels sissen op de tegels! ;D
Hoe dan ook: afgekoeld is het daardoor hier zeker nog niet. Integendeel, het is extra vochtig dus benauwder dan gisteren. Geen echt wolkje te zien nu, wel wat sluierbewolking en veel zon.
Zoals gezegd waren die buien wel degelijk al berekend, door modellen bovendien die vanmiddag buien laten ontstsan over het midden van het land voordat het oosten aan de beurt is.
Waarbij ook nog gezegd moet worden dat eigenlijk alle modellen het wel berekend hebben, maar niet allemaal consistent. Geeft vooral de onzekerheid van de hele situatie aan.
Citaat van: Extremissimorum op wo 02 jul 2025 - 08:44Je hoorde de druppels sissen op de tegels! ;D
Hoe dan ook: afgekoeld is het daardoor hier zeker nog niet. Integendeel, het is extra vochtig dus benauwder dan gisteren. Geen echt wolkje te zien nu, wel wat sluierbewolking en veel zon.
Zoals gezegd waren die buien wel degelijk al berekend, door modellen bovendien die vanmiddag buien laten ontstsan over het midden van het land voordat het oosten aan de beurt is.
Waarbij ook nog gezegd moet worden dat eigenlijk alle modellen het wel berekend hebben, maar niet allemaal consistent. Geeft vooral de onzekerheid van de hele situatie aan.
Harmonie heeft de buien boven het noordwesten en de Wadden niet in de berekeningen zitten. Zelfs niet in de meest recente 04z run:
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
LoginHet weermodel heeft wel de buienlijn verder boven west Frankrijk in de smiezen. Het geeft inderdaad wel mooi aan hoe lastig en complex de huidige situatie is.
Denekamp valt binnen level 3 van Estofex. De ervaring leert dat de buien vaak net boven Duitsland losbarsten. Hemelsbreed zo'n 3 kilometer ligt de grens. En ik heb me er wel eens over verbaasd hoe die grens ook boven ons lijkt te gelden 😉
Armand of thomas of eddy. Kan een van jullie zeggen wanneer er mogelijk onweer komt? 14u bijv of 18u of 23u? Wanneer komt die verkoeling? :)
Citaat van: Jenkie op wo 02 jul 2025 - 09:46Denekamp valt binnen level 3 van Estofex. De ervaring leert dat de buien vaak net boven Duitsland losbarsten. Hemelsbreed zo'n 3 kilometer ligt de grens. En ik heb me er wel eens over verbaasd hoe die grens ook boven ons lijkt te gelden 😉
Laat het nu maar eens aan deze kant van de grens gebeuren, dan krijgen we misschien in Hengelo ook nog wat haha.
Ik ben benieuwd hoe het gaat lopen.
Als ik zo met mijn lekenoog kijk, dan lijkt het toch redelijk onbewolkt boven grote delen van Nederland. Het lijkt ook dat de bewolking (Dat zal dan de grens met koelere lucht zijn???) voorlopig nog een beetje boven de Noordzee blijft hangen, waardoor het ook verder naar het westen toe, behoorlijk kan opwarmen nog?
Kan me dus maar zo voorstellen dat we verder naar het westen toe ook zouden kunnen rekenen op een paar goeie donderbuien??
Maar... Bovenstaande is vooral wishful thinking :D
Wat een enorme verschillen weer in de weermodellen. In de 06Z run van Harmonie flink wat neerslag en veel wind in het oosten in de namiddag en in dezelfde run van ICON vrijwel niets.
Eerste onweer verklikkers zijn gespot boven Hengelo
Code oranje van het KNMI voor onweer in Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg; code geel voor Friesland, Groningen, Drenthe, Flevoland en Utrecht.
KNMI spreekt over hagel van mogelijk 2 tot 4 cm en winstoten van 75 tot 100 km/u. :o :o
Code groen voor de Waddeneilanden. 8)
Citaat van: bzsv op wo 02 jul 2025 - 11:35Eerste onweer verklikkers zijn gespot boven Hengelo
Waar zou je dit aan moeten kunnen zien?
Citaat van: Extremissimorum op wo 02 jul 2025 - 11:53Code oranje van het KNMI voor onweer in Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg; code geel voor Friesland, Groningen, Drenthe, Flevoland en Utrecht.
KNMI spreekt over hagel van mogelijk 2 tot 4 cm en winstoten van 75 tot 100 km/u. :o :o
Code groen voor de Waddeneilanden. 8)
Oh nee he, zitten we hier weer in de kleffe bende de hele dag
Een lastige situatie vandaag met genoeg energie voor potentieel zwaar onweer in het oosten van het land. Twee triggers zijn de vore en het koufront.
Allereerst bekijken we de situatie rondom de vore
De vore is een subtiele scheidingslijn in de vorm van een windsprong. Aan de voorzijde zit de meest warme lucht met een overheersende zuidelijke aanvoer. Daarachter draait de wind naar richtingen tussen west en noord met daarmee wat koelere zeelucht. Op het moment van typen (12:20) ligt de vore ongeveer dwars over ons land:
vore.png
Als het vanmiddag verder opwarmt, kan de convectietemperatuur bereikt worden waarop het mogelijk is voor een stapelwolk om door te groeien naar het buienstadium. De vore helpt dit proces; hierop kan de lucht beter stijgen en kunnen vrij plots enkele stevige buien ontstaan. Met het oostwaarts bewegen van bovenstaande zwarte lijn zal dat ergens boven het oosten van het land gebeuren. Afhankelijk van twee factoren: Enerzijds hoe snel beweegt de lijn naar het oosten en anderzijds hoe warm gaat het precies worden.
Hoe warmer, hoe meer kans op buienvorming. Het is dus vooral nowcasten wanneer de boel de lucht in zal schieten in het oosten van het land. De vore loopt overigens redelijk synchroon met de laatste input van de weermodellen, misschien zelfs een tikkeltje trager nog. Daarmee is het zeer waarschijnlijk dat de stevige buien nog binnen de landsgrenzen zullen ontstaan, vooraleer de vore in Duitsland terecht komt. Voor de vore uit kunnen overigens ook enkele losse buien ontstaan, deze wel met voorkeur boven Duitsland.
Er is veel CAPE aanwezig (plaatselijk ruim 2000J/Kg) en de waterinhoud is hoog. Bij het bereiken van 35+ graden worden de buien vanuit de grond gevoed en zijn stevige randverschijnselen mogelijk:
- Voornamelijk in het beginstadium hagel, van 2cm tot bij zware buien misschien wel 5cm.
- Veel bliksemactiviteit met wellicht ook een groot aandeel CG's
- (Zeer) zware windstoten van 60-80km/u, met bij zwaardere exemplaren op kleine schaal wellicht (veel) hoger door downbursts.
- Plaatselijke wateroverlast door stortregens.
De organisatie van de buien zal matig zijn. Er is veel CAPE aanwezig, maar serieuze schering zit vooral ten westen van de vore. Of de buien een lang leven zullen bestaan, is dus nog maar zeer de vraag. Het kan in dit soort situaties snel gaan, maar ook snel weer inzakken. De vore zelf kan wel helpen voor enige oplijning.
Samenvattend dus vooral in de gaten houden hoe snel de vore doorstroomt en hoe hoog de temperatuur nog kan oplopen in het oosten. Potentieel kan het even flink tekeer gaan met de voorkeur boven Limburg en het oosten van Gelderland en Overijssel (langs de Duitse grens).
Dan nog het koufront. Hierbij is de situatie eigenlijk omgedraaid: weinig CAPE maar veel schering. Achter de vore stroomt namelijk wat koudere lucht binnen, waardoor de onstabiliteit flink afneemt en de temperatuur daalt. Buien worden dan niet meer van de grond gevoed en moeten echt door de forcering van het koufront in leven worden gehouden. De hoge schering laat wel multicellen toe met misschien zelfs wel een verscholen supercell als de parameters ideaal zijn.
Randverschijnselen zoals in het oosten zullen echter een stuk minder zijn. Toch is er ook hier onweer mogelijk, we zien dat momenteel ook gebeuren boven de Noordzee en westen van Frankrijk. Ook ICON 09z geeft bijvoorbeeld een kans op onweer voor het westen op het koufront:
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
LoginDeze kaart geeft de waarschijnlijk en intensiteit van onweer weer. Hoe roder/paarser, hoe meer en heviger. De vore is hier goed terug te vinden boven België, hier wordt namelijk als eerste de convectietemperatuur bereikt (hier is het het warmst). Ook langs de westkust zien we dus op het koufront enig signaal, wel significant zwakker.
Het koufront kan dus lokaal ook voor stevige buien zorgen met onweer.
Hier toch echt gerommel in de lucht, als je richting maastricht kijkt vanuit voerendaal!
Richting het zuidwesten van het land begint het nu ook te pruttelen. En een pittige onweersbui trekt momenteel over west België richting Zeeland.
Eddy.
Citaat van: Ubachsberg op wo 02 jul 2025 - 14:19Hier toch echt gerommel in de lucht, als je richting maastricht kijkt vanuit voerendaal!
Klopt, gerommel en gedruppel hier, vlgs buienradar gaat het hier tussen 17 en 18 uur beginnen.
Citaat van: Ubachsberg op wo 02 jul 2025 - 14:19Hier toch echt gerommel in de lucht, als je richting maastricht kijkt vanuit voerendaal!
Dat was een mooi voorbeeld van een stapelwolk die door het bereiken van de convectietemperatuur (ruim 37 graden) uitgroeide tot het buienstadium. Door een gebrek aan verdere forcering zakte het geheel weer in. In Duitsland lukt het momenteel beter om de buien in stand te houden.
Op de vore begint het inmiddels ook te pruttelen aan de Belgisch-Franse grens ten zuiden van Charleroi.
Verder op het koufront een stevige onweersbui die richting Zeeland koerst.
Kijk bovendien eens naar de enorme temperatuurverschillen in het land. Bijna 37 graden in het zuidoosten en inmiddels al ruim beneden de 25 in de kustregio's. Pal aan kust zelfs af en toe beneden de 20 graden. Een immens verschil van 17 graden! :o
Ook Flevoland en Friesland ploffen nu.
Screenshot 2025-07-02 at 15.51.59.jpg
Eddy.
Het gaat helemaal los nu. Hier in zuid oost begon een fikse bui net voorbij onze landsgrenzen. Het leek zelfs of deze een tornado had.
Armand. De vore bij Frans Belgische grens noem je. En koufront bij Zeeland. Ligt een vore normaal niet voor het koufront uit?
Citaat van: Dennis789 op wo 02 jul 2025 - 16:17Armand. De vore bij Frans Belgische grens noem je. En koufront bij Zeeland. Ligt een vore normaal niet voor het koufront uit?
Dat is nu ook het geval. Zijn beide noord-zuid georiënteerd. Koufront ligt over west België, Zeeland en langs de NL westkust. De vore ligt actueel over oost Nederland. Beide trekken richting het oosten weg. Waar Armand het over had was de bui op de vore nabij Charlerois. Dat was de eerste bui die op de vore ontstond. Nu volgen er meer verder naar het noorden.
Eddy.
Citaat van: Dennis789 op wo 02 jul 2025 - 16:17Armand. De vore bij Frans Belgische grens noem je. En koufront bij Zeeland. Ligt een vore normaal niet voor het koufront uit?
Yep klopt ook. De vore ligt haaks op de Frans-Belgische grens. De activiteit op de vore begon als eerst bij die grens, zo bedoelde ik het ;) De vore loopt nu grofweg via Reims (FR) - Dinant (BE) - Hasselt (BE) - Nijmegen - Zwolle. Vooral boven België begint het flink te activeren. Dat trekt zometeen richting Limburg.
Edit; precies Eddy! ;) ;D
Code geel nu ook voor de westelijke provincies.
Verstandig.
Meeste en zwaarste buien nu in Duitsland/grens NL
Het rommelt hier, maar nog steeds droog
Ben reuze benieuwd of Tilburg en omgeving wat krijgt. Is helaas allemaal erg onzeker.
Code oranje voor onweer uitgebreid naar Drenthe en Groningen.
Eddy.
Paar rommeltjes en een klap geweest net. Nu 19 graden maar nog steeds erg benauwd...
Sterkte Armand. Je gaat t nodig hebben :p
Ik snap hem niet helemaal.
Armand zei dat de vore om 14.30 in een lijn lag. Die lijn is nu opgeschoven meer Duitsland in.
Waar ligt het koufront nu ergens en betekend dat de vore idd nu meer Duitsland intrekt...?
Hier in Wijchen (iets onder Nijmegen) is het echt nog steeds warm...
Dus dat koufront (liefst zonder onweer), mag wel komen hier...
Citaat van: Channiej op wo 02 jul 2025 - 17:41Ik snap hem niet helemaal.
Armand zei dat de vore om 14.30 in een lijn lag. Die lijn is nu opgeschoven meer Duitsland in.
Waar ligt het koufront nu ergens en betekend dat de vore idd nu meer Duitsland intrekt...?
Hier in Wijchen (iets onder Nijmegen) is het echt nog steeds warm...
Dus dat koufront (liefst zonder onweer), mag wel komen hier...
dat geldt voor Tilburg ook. Nog dik 29 graden. Alleen wel bewolkt. Niet de normale bewolking
Citaat van: Channiej op wo 02 jul 2025 - 17:41Ik snap hem niet helemaal.
Armand zei dat de vore om 14.30 in een lijn lag. Die lijn is nu opgeschoven meer Duitsland in.
Waar ligt het koufront nu ergens en betekend dat de vore idd nu meer Duitsland intrekt...?
Hier in Wijchen (iets onder Nijmegen) is het echt nog steeds warm...
Dus dat koufront (liefst zonder onweer), mag wel komen hier...
Klopt inderdaad, de vore ligt momenteel tegen de grens met Duitsland aan. Hierop ook enkele pittige onweersbuien. Bij mij zelf (Maastricht) lijkt het mee te vallen. Vanuit Belgisch Limburg trekken er ook nog zwaardere buien richting Brabant. Het koufront is te herkennen aan de regenzone nabij de westkust. Hierop zit momenteel niet veel activiteit qua onweer, dat zal waarschijnlijk ook zo blijven. Een enkele onweersbui erop is niet helemaal uit te sluiten.
Het gebied tussen de vore en het koufront is een beetje een 'niemandsland'. Het is er wel nog broeierig warm, maar de onstabiliteit is al grotendeels weg. Afkoeling volgt uiteindelijk als het koufront over het land trekt later vanavond.
Citaat van: Armand op wo 02 jul 2025 - 17:57Het gebied tussen de vore en het koufront is een beetje een 'niemandsland'. Het is er wel nog broeierig warm, maar de onstabiliteit is al grotendeels weg. Afkoeling volgt uiteindelijk als het koufront over het land trekt later vanavond.
ben benieuwd maar eigenlijk vermoed ik voor Tilburg niet veel actie meer. Wil graag onweer maar ben bang dat er niks komt.
Ah dank je wel Armand voor je reactie. Net onder Eindhoven is nu idd ook een bui gaan clusteren bij die van Limburg.
Ben benieuwd of die activiteit nog activeert dan of afneemt als die hier komt.
Citaat van: Armand op wo 02 jul 2025 - 17:57Het gebied tussen de vore en het koufront is een beetje een 'niemandsland'. Het is er wel nog broeierig warm, maar de onstabiliteit is al grotendeels weg. Afkoeling volgt uiteindelijk als het koufront over het land trekt later vanavond.
Yep, is hier nog plakkerig warm. Mooi ook te zien op de temperatuurkaart.
In het oosten zijn de donkere buienluchten goed zichtbaar maar hier is het tot nu toe droog. Valt overigens wel op dat de buien ook nog wat oostwaarts uitbreiden momenteel.
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
Login
Hier is de regenmeter inmiddels helemaal vol (40 mm sinds 16.30). En zo op de buienradar te zien komt er nog wel het nodige bij. Ook af en toe hagel ertussen (ca 1 cm), nu en dan stevige wind en constant gerommel. Hier is de droogte voorlopig weer voorbij.
Hier nabij brussel enkel een paar druppels tot nu toe.
Wellicht zondag (en maandag???) weer een onweerskans. Meerdere modellen, waaronder Arpege en EC, laten voor zondag berekeningen zien met zo'n 1.000 J/kg CAPE en 30-40 kn windschering. Mogelijk dat een trog als trigger zal dienen.
Details de komende dagen gaan bekijken wanneer de korte termijn modellen binnen bereik komen.
KNMI zegt er nog niet veel over, alleen dit in de Guidance Meerdaagse:
CiteerModelbeoordeling en onzekerheden:
Grootschalig gezien is de onzekerheid t/m dinsdag 8 juli niet heel groot: Door de invloed van het laag en de hoogtetrog is het dan wisselvallig met maximumtemperaturen beneden het langjarig gemiddelde. In die periode valt er zo'n 20-30 mm. Vooral op zondag en maandag is het convectief met kans op onweersbuien. Vanaf 9 juli wordt het in de gehele EPS zo goed als droog.
Eddy.
Harmonie met alvast een paar pittige (onweers-)buien zondag begin van de avond:
h43_simradar_05300.png
Eddy.
Eens kijken hoe het t komende etmaal gaat verlopen inderdaad. Toch wel actieve buien in de modellen... wat springerig nog als het gaat om de locaties maar dat is altijd lastig.
Wat je zegt inderdaad, de modellen zijn nog wat springerig. Toch als ik zo naar meerdere modellen kijk lijkt mij dat met name het noorden en omgeving IJsselmeer tegen de avond en komende nacht een paar stevige buien kan verwachten. Dit in combinatie met het regengebied wat er nu aan komt, niet zo hoge treksnelheid en en redelijk grote waterinhoud zou dit plaatselijk voor wateroverlast kunnen zorgen.
Eddy.
Afgelopen dagen niet zoveel tijd gehad, daarom nog niks geplaatst over de komende onweerskans.
Vanavond en vannacht is er met name in het noordwesten van het land kans op stevige buien met onweer.
Woensdag overdag is er ook verder landinwaarts kans op enkele stevige buien met ook weer kans op onweer.
Zowel CAPE als schering blijven echter enigszins beperkt, respectievelijk zo'n 1000 J/kg en 15kn. Dat levert voornamelijk single cells op, al kunnen die vannacht mogelijk wel oplijnen op de occlusie.
Dit zegt de KNMI Guidance:
CiteerModelbeoordeling:
EC en HA43 zijn vandaag en morgen in grote lijnen consistent met elkaar qua synoptische ontwikkeling en de (grotendeel convectieve) neerslag. Uiteraard zijn er altijd detailverschillen en zoals altijd laat HA43 de de intensiteit van de neerslag beter zien. De neerslagintensiteit boven land is in EC zeer waarschijnlijk te laag omdat in het EC-model buien in de nacht boven land te snel uitdoven. De neerslaghoeveelheden zijn dan ook duidelijk een aandachtspunt, HA43 laat in het noordwesten (Noord-Holland,Friesland en de Wadden) plaatselijk een 24-uurs accumulatie zien van meer dan 40 mm, zeer plaatselijk meer dan 50 mm, zie ook bij neerslag. Een gele waarschuwing voor overvloedige neerslag voor het noordwesten is het overwegen waard.
Neerslag:
Vanmiddag enkele buien, die (afhankelijk van de dagelijkse gang) aan het einde van middag in het uiterste oosten nog even kunnen activeren, waarbij een enkele ontlading niet uitgesloten is. Vanavond zien we in Ha43 en EC ook het activeren van de buiigheid wanneer de bovenluchtforcering toeneemt wanneer we geleidelijk onder invloed van de linker uitgang van de jet-streak komen, geleidelijk komt daar ook kustconvergentie bij. Bij de buien in de nacht naar woensdag CAPE in de westelijke kuststrook rond 700 J/kg, landinwaarts sterk afnemend. Schering 10-15 kn. De forcering moet landinwaarts vooral van convergentie en grootschalige verticale beweging komen. Woensdag overdag boven land CAPE 700-1000 Jkg, plaatselijk daarboven, schering 10-15 kn, veelal single cells. In het westen en noorden aanzienlijke 24-uurs neerslagsommen, 20-40+ mm in de Harmonie-uitvoer. In de HarmonEps-uitvoer ligt het zwaartepunt van de kans op >20 mm/24 hr wat westelijker. Vooral in Friesland/Wadden zien we lokaal 20-30% kans op >50 mm/24 uur. Bij de buien is ook onweer mogelijk, al zal dit niet het meest in het oog springende fenomeen zijn. Uiteindelijk zal de buiigheid woensdagavond uitdoven.
Weerkaart (https://www.knmi.nl/nederland-nu/weer/waarschuwingen-en-verwachtingen/weerkaarten) van vannacht 2:00 uur met de occlusie (paars) op de westkust:
PL1600_large.gif
Harmonie vannacht om 3:00 uur:
h43_simradar_01300.png
En morgenmiddag om 13:00 uur:
h43_simradar_02300.png
Eddy.
Vooral rond een uur of twee, drie verheug ik mij niet op, lig op Texel De Cocksdorp in de caravan en ik slaap er nooit doorheen
Vandaag is er tot nu toe nog geen druppel gevallen hier.
Nu geen tijd voor een uitgebreid bericht, maar zondag en maandag zijn dagen om in de gaten te houden voor nieuwe onweerskansen.
Eddy.
Morgen, zaterdag, al een eerste onweerskansje. Dan vooral voor België en Zuid-Nederland. In de loop van de middag nadert er namelijk een klein thermisch laag met bijbehorende occlusie die van zuidwest naar noordoost over de Benelux trekt.
De occlusie forceert mogelijk enkele buien, maar zonder al te veel poespas. CAPE is doorgaans beneden de 1000J/Kg en de schering is minimaal. Ter indicatie Harmonie:
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
LoginBij een latere timing zoals Harmonie kunnen de buien nog best stevig uitpakken met onweer en veel regen, maar op de meeste plekken lijkt het wel mee te gaan vallen. Verder noordelijk boven Nederland gaat de meeste fut er naar verwachting alweer uit.
Zondag betere CAPE waardes en meer schering, waardoor de buienkans dan weer zal opleven. Ditmaal grotere onweerskansen, voornamelijk voor de noordoostelijke helft van Nederland. Harmonie komt met enkele uitgebreide buien:
Guests are not allowed to view images in posts, please
Register or
Login
Zwartecross zou zwartecross niet zijn als ze niet 1 dag mee zouden pakken met onweer ! Of zware buien
De code geel voor zondag is alweer voor het hele land afgegeven. Ben heel benieuwd.
De code geel voor zondag is alweer voor het hele land afgegeven. Ben heel benieuwd.
Zondagmiddag en -avond trekken er onweersbuien van zuidwest naar noordoost. Op sommige plaatsen kan dit wateroverlast geven, of breken er takken af door een tijdelijk snel toenemende wind. Na een aantal uren zijn de buien voorbij.
Bij de buien is er kans op hagel met een grootte van minder dan 2 cm en windstoten van 60 km/u. Plaatselijk kan er binnen een uur 30 mm regen vallen.
Actueel al een paar kleine onweersbuien in het zuidwesten.
Eddy.
In Zeeland (Schouwen-Duiveland) rommelt het nu flink. Maar denk dat het hier verder voorbij zal drijven. Wel even lekker verfrissende wind nu na een hele benauwde dag :)
Viel vanmiddag wel mee hier. De rest is volgens mij weer langsgetrokken ofzo
Hier trokken vanmiddag wat buien langs. Veel gedonder in de verte, maar niet veel regen. Intensiteit lag vooral ten westen en later ten oosten. Wel fijn thuiskomen van vakantie; meteen onweer!
Ook nu gebeurt er weer weinig hier. Ten oosten daarentegen...
Hier paar "rommeltjes" gehad en wat regen.
Stevige buien trekken er nu over het oosten van het land. Vlakbij Venray hadden ze net kortstondig zelfs wat supercell karakteristieken. Organiseren zich nu steeds meer als squall line.
Radar.jpg
Eddy.
Citaat van: flyineddy op zo 20 jul 2025 - 17:27Stevige buien trekken er nu over het oosten van het land. Vlakbij Venray hadden ze net kortstondig zelfs wat supercell karakteristieken. Organiseren zich nu steeds meer als squall line.
Eddy.
Dat kan ik wel beamen Eddy, het is grappig dat vaak de minder zware voorspellingen juist heftige symptomen hebben.
Nabij Echt-Susteren (midden limburg) was er zelfs een heuse downburst. Ik had lang niet meer zo'n heftige wind meegemaakt.
Citaat van: Dennis789 op zo 20 jul 2025 - 23:41Dat kan ik wel beamen Eddy, het is grappig dat vaak de minder zware voorspellingen juist heftige symptomen hebben.
Nabij Echt-Susteren (midden limburg) was er zelfs een heuse downburst. Ik had lang niet meer zo'n heftige wind meegemaakt.
Het maakt natuurlijk een wereld van verschil of een zware bui wel of niet precies over je heen komt. Die vorige grote setting (2 juli) heeft ook de nodige (zware) schade opgeleverd.
Eddy.