Zomer discussietopic 2025

Topic gezien door 17824 bezoekers
Gestart door TMCThomas, wo 04 jun 2025 - 00:29

Vorige topic - Volgende topic

geldersscheepje, arrieknarrie en 5 gasten bekijken dit topic.

Armand

Citaat van: htoutenh op zo 29 jun 2025 - 12:40In je tweede alinea een opmerking naar mijn hart, Armand. Meer regionaal in de weersverwachtingen. Het KNMI veralgemeniseerd het weer te vaak, met focus op de Bilt. Kijk bijvoorbeeld eens naar de temperatuurverwachtingen voor deze week in de diverse modellen. Op de wadden vaak niet meer dan 20 graden, terwijl in het (zuid)oosten de temperatuurverwachting naar 35 tot 40 graden gaat. In ons kleine land zijn er zo vaak enorme regionale verschillen, daar zou veel meer aandacht aan besteed kunnen worden. Neem ook de weerpraatjes op TV, waar toch veel mensen naar kijken. Wel een uitgebreid rondje door Europa, waar (bijna) niemand op zit te wachten, maar niet door ons eigen land!

Mee eens! Lang niet altijd het geval in ons relatief kleine landje, maar het komt zeker toch ook wel regelmatig voor dat er flinke verschillen zijn. Dat maakt het soms ook erg lastig om een precieze verwachting te geven voor elke regio. Ik kwam net dit artikel tegen, ze hebben je constatering heel goed opgepakt!  ;)  ;D

https://www.rtl.nl/nieuws/binnenland/artikel/5516087/van-20-tot-39-graden-zo-warm-wordt-het-provincie-de-komende-dagen?fbclid=IwY2xjawLOU3NleHRuA2FlbQIxMQBicmlkETA2OGNRdDU0RjMyc3pLTDVLAR5587q8rRDvX6R9GvrES6T2hajd05W0EZKH-dgsNzi1nis5wqJyUGF-grb1Aw_aem_UqYqedFtLZ1PH7xqhP49Ew
Persoonlijke blogs: https://natuuravonturier.nl/

Der RoX

Ook net weer een spektakel in de lucht, iets minder kleurrijk, maar wel veel meer contrast. En uniek hoor 2 nachten op rij...

WiNtEr!!11!1!@

Armand

Update betreffende de forse hitte komende dagen! Het zal niemand ontgaan zijn, maar komende dagen gaan de temperatuur fors in de lift met vooral dinsdag en woensdag buitengewoon hoge temperaturen voor Nederland. Gisteren werd het in het zuidoosten plaatselijk al tropisch warm, met een tropische dag voor de weerstations Arcen, Eindhoven, Ell en Maastricht. In Eindhoven werd het afgelopen vrijdag zomers warm, waardoor daar een regionale hittegolf vanaf dinsdag zeer waarschijnlijk een feit is. Andere stations volgen wellicht op de woensdag. Of het ook tot een landelijke hittegolf komt, is nog onzeker. We bekijken het van dag tot dag, met het weermodel Harmonie, run 04z.

Maandag
Vandaag, maandag, wordt het op meerdere plekken in het land tropisch. Met een naar oost draaiende wind wordt er warme landlucht aangevoerd die wel een tikkeltje vochtig is, vooral in de zuid(westelijke) helft van het land. Temperaturen lopen zoals gebruikelijk in deze situatie het hoogst op in het zuiden en zuidwesten van het land:


Daar tropische temperaturen met plaatselijk een 32 of 33 graden. Met name in de steden kan het nog enkele graden warmer worden. De noordoostelijke helft van het land zit in van oorsprong nog wat koelere lucht en hier blijft de temperatuur enkele graden achter. Het zal alhier een stuk aangenamer zijn, met ook een lagere luchtvochtigheid.

De nacht die volgt wordt een plaknacht, misschien zelfs een lokale tropennacht waarbij de temperatuur niet beneden de 20 graden komt. In de steden is dit een zekerheid. In het noordoosten kan het wel nog iets verder afkoelen, misschien nog tot een plaatselijke 14 graden.

Dinsdag
Morgen, dinsdag, verspreid de zeer warme en enigszins vochtige lucht zich verder over het land. De wind wordt zuidoostelijk tot zuidelijk. De lucht is van oorsprong zeer heet met op grote hoogte een bel buitengewoon warme lucht. Met veel zon en weinig wind kan het dan ook snel opwarmen tot tropische temperaturen. De kans is aannemelijk dat het op elk KNMI weerstation tropisch warm gaat worden, alleen op de Wadden is daar nog enige twijfel over mogelijk.

Temperaturen lopen daarbij op tot 30-32 graden op de Wadden, 31-35 graden in het noorden en noordoosten, en 35+ graden elders in het land:


Daarbij kan het op veel plekken tot een 'extreem warme dag' komen; het criteria waarbij de temperatuur op een KNMI weerstation op 35 graden of warmer komt. In het zuiden en zuidwesten kan het mogelijk zelfs tot 37 graden opwarmen. In de steden en zonnige achtertuinen wordt het wellicht (ruim) 40 graden. In de loop van de middag kan er aan zee een zeewind optreden met enige verkoeling.

We bevinden ons daarbij in enigszins vochtige lucht. Zeer plaatselijk kan er in de loop van de middag een lokale bui ontstaan. Er is genoeg CAPE beschikbaar, maar weinig schering. Het zal dan om single cells/pulse storms gaan. Vanwege een vrij hoge basis en droge luchtlaag kan zo'n bui wel voor forse windstoten zorgen. De kans op een bui is zeer lokaal, maar wel een aandachtspunt vanwege de mogelijkheid tot vrij abrupte, forse windstoten!

De nacht naar woensdag wordt mogelijk een forse plaknacht. Tegen middernacht op veel plekken nog ruim zomerse temperaturen. Als de onderste luchtlaag zich iets kan ontkoppelen, dan kan het lokaal op windluwe plekken nog beneden de 20 graden komen. Op veel plekken zal dat waarschijnlijk niet gebeuren en zeker in de steden kan het zelfs nog zomers warm blijven. Harmonie laat dat mooi zien, met op sommige plekken zelfs nog een 27 graden ingetekend woensdag om 6 uur 's ochtends!


Woensdag
De temperatuur gaat 's morgens weer rap oplopen met in het binnenland al ruim voor de middag tropische waardes. Maar de grote onzekerheid zit hem in de afkoeling vanuit het westen. Aldaar treedt er in de loop van de ochtend afkoeling op, waarbij het in het uiterste westen en noorden wellicht niet meer tropisch wordt.

Voor de afkoeling uit kan het in het oosten nog flink opwarmen, met opnieuw 35+. Met name in Limburg kan het zelfs tot 38/39 graden oplopen in het meest gunstige scenario qua opwarming:


Echter is het de vraag hoe snel de koelere lucht terrein gaat winnen. De marges zijn klein in dit soort scenario's. Bovendien lijkt het geheel afgelopen runs weer iets sneller door te lopen, waardoor de kansen op extreme hitte voor de woensdag ook wat verder zuidoostelijk opschuiven. Een aandachtspunt voor komende runs.

Wat ook een aandachtspunt volgt, is de mogelijkheid tot (forse) buien in de loop van woensdag. Op de windsprong zit enige forcering en met matige tot hoge CAPE waardes (1000-2000 J/Kg) kunnen er enkele stevige onweersbuien ontstaan. Harmonie laat dat ook gebeuren:


Momenteel vooral in het oosten, waar op dat moment ook de meest warme lucht aanwezig is. Blijft komende runs even opvolgen. Grootste dreiging zijn opnieuw de windstoten, die plaatselijk fors kunnen uitpakken. Van Harmonie is bekend dat het model de windstoten kan overdrijven, maar het signaal is in elk geval niet te negeren:


Als laatst nog de vraag of we tot een landelijke hittegolf komen. Daarvoor moet het in de Bilt 5 dagen zomers warm zijn (25+), waarvan 3 dagen tropisch (30+). Zaterdag en zondag was het zomers warm in de Bilt, die hebben we al binnen. Komende 3 dagen moeten dan tropisch warm gaan verlopen in de Bilt. Dinsdag gaat wel lukken. De onzekerheid zit hem vooral in vandaag en woensdag. Vandaag zal het waarschijnlijk 29-31 graden worden en zal het erom gaan spannen. Woensdag lijkt het voorlopig wel te gaan lukken, maar de timing van afkoeling kan nog veranderen. Ik schat de kans momenteel op zo'n 60%. Regionaal gaat het zeer waarschijnlijk op meerdere plekken gemakkelijk lukken.

Samenvattend dus een potentiele landelijke hittegolf en een zeer waarschijnlijke regionale hittegolf. Daarbij een buitengewone temperatuurpiek met vooral in het zuidoosten twee dagen 35+, iets wat men niet snel ziet in Nederland. Vooral op de dinsdag wordt het ook elders in het land heet met ruime dertigers. Vanzelfsprekend blijven de nachten ook erg klam. Dinsdag een zeer lokale bui mogelijk, waarbij windstoten even fors kunnen uitpakken. Woensdag een grotere kans op onweersbuien, waar de details komende tijd wellicht wat duidelijker worden.

De discussie is de afgelopen dagen gevoerd over in welke mate men moet waarschuwen voor extreem weer en de manier waarop. In deze situatie vind ik het althans zeer terecht om weldegelijk te waarschuwen voor de extreem hoge temperaturen en wel om 4 redenen:
- 35+ graden komt in Nederland op zichzelf staande niet vaak voor, gemiddeld 1x in de 2 jaren als we kijken naar de laatste 30 jaren. In het zuidoosten iets vaker, in het noordwesten veel minder vaak.
- Het komt al helemaal niet vaak voor dat er twee opeenvolgende dagen zijn met 35+
- Bovenstaande in combinatie met de plaknachten, zorgt ervoor dat er van afkoeling weinig sprake is. Zeker in huizen/gebouwen zonder airco kan de temperatuur fors oplopen en ontbreekt de mogelijkheid om die warmte goed uit huis te krijgen.
- De temperatuur, hoge zonkracht, weinig wind en relatief hoge luchtvochtigheid zorgen voor een cocktail die de gevoelstemperatuur zeer onaangenaam warm kan maken.

Wees ervan bewust dat bovenstaande gemakkelijk tot klachten kan leiden bij iedereen en met name kwetsbare groepen. Let een beetje meer op elkaar en op jezelf komende dagen en kom de dagen op een voor jouw persoonlijk goede manier door!  ;)  ;D
Persoonlijke blogs: https://natuuravonturier.nl/

Johan B.

Afgelopen zaterdag was het wat minder zonnig dan in het begin van de week werd voorspeld. Een kennis van mij begon weer gelijk over dat ze het weer niet kunnen voorspellen, vroeger had je ook "hele warme zomers" etc etc. Uiteraard een PVV-stemmer. Dat je dan zegt dat die warmte meestal in juli of augustus was maakt geen indruk. "Allemaal onzin en weggegooid geld". Ben maar gauw over een ander onderwerp begonnen, discussie is niet mogelijk met zulke betweters. Het begrip schaapscheerdskou/koelte kende hij bv. ook niet. En dat soort mensen beginnen gelijk te gillen als het inderdaad woensdag allemaal zou meevallen met de warmte. Terwijl als je de nieuwsberichtgeving volgt gewoon weet dat het twee kanten op kan gaan. Maar hun luisteren naar enkel wat ze horen. En uiteraard is de 30-daagse gewoon onzin. Ze kunnen het weer nu al niet voorspellen, gewoon geluk als het uitkomt :'(

Armand

Citaat van: Johan B. op Gisteren om 11:23Afgelopen zaterdag was het wat minder zonnig dan in het begin van de week werd voorspeld. Een kennis van mij begon weer gelijk over dat ze het weer niet kunnen voorspellen, vroeger had je ook "hele warme zomers" etc etc. Uiteraard een PVV-stemmer. Dat je dan zegt dat die warmte meestal in juli of augustus was maakt geen indruk. "Allemaal onzin en weggegooid geld". Ben maar gauw over een ander onderwerp begonnen, discussie is niet mogelijk met zulke betweters. Het begrip schaapscheerdskou/koelte kende hij bv. ook niet. En dat soort mensen beginnen gelijk te gillen als het inderdaad woensdag allemaal zou meevallen met de warmte. Terwijl als je de nieuwsberichtgeving volgt gewoon weet dat het twee kanten op kan gaan. Maar hun luisteren naar enkel wat ze horen. En uiteraard is de 30-daagse gewoon onzin. Ze kunnen het weer nu al niet voorspellen, gewoon geluk als het uitkomt :'(

Laten we de politiek en de daarop volgende vooroordelen alsjeblieft achterwegen laten  ;)

Inmiddels heeft het KNMI voor regio zuidoost (Noord-Brabant, Gelderland en Limburg) een code oranje afgegeven voor hitte, die geldt voor dinsdag en woensdag. Eén van de criteria wordt namelijk met reële waarschijnlijkheid gehaald: Twee opeenvolgende dagen met maximumtemperaturen van 36 graden of hoger.

Ook het KMI in België komt in meerdere provincies met een code oranje. Daar overigens andere criteria dan in Nederland, enigszins opvallend: drie opeenvolgende dagen met Tmax hoger dan 32 graden of één dag met Tmax hoger dan 35 graden.
Persoonlijke blogs: https://natuuravonturier.nl/

Der RoX

Het is dat er een lekker briesje staat hier aan de kust. Hopelijk morgen ook!   ???
WiNtEr!!11!1!@

Energizer85

Volgens mij heeft De Bilt vandaag niet de 30 gehaald... bleef er net onder... als dat niet gebeurd nog, is de kans op een landelijke hittegolf wel zo goed als verkeken.

Wel lekker warm weertje trouwens 😀

marco-groningen

Citaat van: Energizer85 op Gisteren om 17:47Volgens mij heeft De Bilt vandaag niet de 30 gehaald... bleef er net onder...

Als ik bij buienradar de max temperatuur bekijk staat er 30,0. Het zou natuurlijk 29,99 geweest kunnen zijn, maar ik weet niet hoe nauwkeurig ze rekenen en of ze afronden naar boven.

Energizer85

Ja toch net gelukt!

Armand

Citaat van: marco-groningen op Gisteren om 18:21Als ik bij buienradar de max temperatuur bekijk staat er 30,0. Het zou natuurlijk 29,99 geweest kunnen zijn, maar ik weet niet hoe nauwkeurig ze rekenen en of ze afronden naar boven.

Interessante vraag, ik zou het zelf ook niet weten. Ik weet ook niet of de weerstations met twee decimalen meten. Zo ja, dan zou ik zelf verwachten dat alles tussen 29.95 en 29,99 naar 30,0 wordt afgerond.

Inmiddels is dat niet meer relevant, gezien de maximumtemperatuur in de Bilt nu op 30,1 graden staat. Op de meeste plekken in de zuidelijke helft van het land ook tropische temperaturen zoals verwacht. In Maastricht werd het met 33,1 graden het warmst:

Je hebt geen rechten om deze bijlage te bekijken.

Daarmee is de kans op een landelijke hittegolf nog steeds erg aanwezig. Morgen gaat het sowieso tropisch warm worden in de Bilt. Woensdag waarschijnlijk ook, maar nog met onzekerheid gezien de afkoeling vanuit het westen.
Persoonlijke blogs: https://natuuravonturier.nl/

Der RoX

Nou de wind valt helemaal weg hier en met 27 graden in de achtertuin krijg ik toch wel zin in een bak gyros en een halve liter Mythos. Succes allemaal  8)
WiNtEr!!11!1!@

Powered by EzPortal